2011. július. 27. 13:03 InfoRádió Utolsó frissítés: 2011. július. 27. 13:03 Itthon

Sok a szorongó gyerek az iskolákban a szakember szerint

Anyagilag kellene ösztönözni a házi gyermekorvosokat, hogy a hátrányos helyzetű térségekben praktizáljanak - mondta a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Huszár András arról is beszélt, hogy sok a szorongó gyerek, akik nem akarnak bejárni az iskolába.

Racionalizálni kellene a házi gyermekorvosok rendszerét, de a praxisok bővítésére nincs szükség - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke. Huszár András kifejtette: a létszám megfelelő, de egyenlőtlen az eloszlás, így ott nincsenek gyermekorvosok, ahol szükség lenne rájuk, míg a nagyobb városokban többen is dolgoznak.

A hálózat a kisvárosokig terjed ki, ám a lemaradó kistérségekben alig van házi gyermekorvos, pedig a szociális és demográfiai helyzet ezt indokolná - emelte ki a szervezet elnöke. Huszár András szerint mindez szabályozási kérdés, valamint fontos lenne, hogy anyagilag is vonzóvá váljon elmaradott térségben dolgozni.

A megvalósuláshoz hiányzik a politikai elhatározás - közölte az elnök, aki beszélt arról is, hogy az egyesület már felmérte a helyzetet és elkészítette javaslatait. Huszár András szerint az egészségügyi központokba egy gyermekorvos elég lenne 30-40 kilométeres körzetben, és megoldás lehetne, ha kistérségi praxisban 3-4 önkormányzat alkalmazna egy orvost.

Az egyesület elnöke hangsúlyozta: változtatni kellene az iskolaorvosi rendszeren, mert nem elég hatékony. Egészségnevelés helyett szűrővizsgálatokat végeznek, pedig ezt a feladatot a védőnők is el tudnák látni, így az orvosok foglalkozhatnának a gyakori mentálhigiénés betegségekkel - fejtette ki.

Huszár András arról is beszélt, hogy sok a szorongó gyerek az iskolákban, akik nem akarnak bejárni, emellett a dohányzás, az alkohol és a drog is nagy problémát jelent. Magas a koraszülöttségi arány, aminek következményei testi tünetek, később pedig tanulási nehézségek, mentálhigiéniás panaszok lehetnek - emelte ki.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.