"Sok ezer olyan külföldi antifasiszta lesz a rendezvényünkön, akik ahhoz vannak szokva, hogy örömmel ütköznek meg a szélsőjobboldallal" - mondta Gerendai Károly a hvg.hu-nak azzal kapcsolatban, hogy a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom aktivistái a Sziget Fesztiválon akarnak tüntetni. Jogvédők szerint azonban csak törvénytelenül lehetne megakadályozni, hogy a Sziget Fesztivál területén demonstráljanak, mert az engedélyük szabályos. A helyzetre a rendőrségnek kell megoldást találnia.
"Lehet nem szeretni a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalmat (HVIM), de jogszerűen jártak el, amikor a tüntetést bejelentették a rendőrségen. Márpedig akkor, amikor bejelentették, a Sziget Fesztivált szervező cégnek nem volt sem területfoglalási engedélye, sem ahhoz tartozó bérleti szerződése" - mondta a hvg.hu-nak Szigeti Tamás, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet munkatársa annak kapcsán, hogy a Toroczkai László és Zagyva Gyula jobbikos országgyűlési képviselők nevével fémjelzett szélsőjobboldali szervezet, a HVIM a Sziget Fesztivál helyszínén, a rendezvénnyel egy időben jelentett be tüntetést - a benzináremelés ellen.
A TASZ álláspontja az, hogy mivel a demonstráció bejelentésének időpontjában a fesztivál helyszínére nem volt megkötött bérleti szerződése senkinek, az közterületnek minősült, így a rendőrség nem is tehetett mást, mint hogy tudomásul vette a tüntetés bejelentését. "Az önkormányzat által a Sziget Fesztivál megrendezéséről utóbb kötött szerződés nem lehet akadálya a tüntetés megtartásának" - vélik a jogvédők.
A felelősség az önkormányzaté
"Na, erre szokta mondani egy neve elhallgatását kérő barátom, hogy 'eszem-faszom megáll'!" - kommentálta a hírt twitteres lapján Deutsch Tamás.
Szigeti Tamás szerint a politikai és a polgári jogi felelősség az önkormányzatot terheli, amiért nem figyelmeztette a Sziget Kft.-t, hogy akkor és ott demonstráció lesz. Magyarul: ha a rendezvényszervező cégnek a tüntetésből kifolyólag bármilyen kára keletkezik, azt az önkormányzatnak kell megtérítenie.
"Mi ott a szerződésünk értelmében jogszerűen egy rendezvényt fogunk tartani, ahol közbiztonsági okokból képtelenség beengedni a tüntetőket" - nyilatkozta a hvg.hu-nak Gerendai Károly, a Sziget Fesztivál főszervezője.
"A rendőrségnek nyilván az a dolga, hogy biztosítsa a tüntetők jogait, de ne a mi kárunkra! Ha erre ki tud találni a rendőrség valamilyen megoldást, annak örülök. De egyelőre nem látjuk, hogy mi erre a megnyugtató megoldás. Mi biztos, hogy nem fogjuk veszélyeztetni sem a látogatóinkat, sem a tüntetőket azzal, hogy összeeresztünk egy alapvetően szélsőjobbos nézeteket valló közeget egy alapvetően antifasiszta közeggel. Sok ezer olyan külföldi antifasiszta lesz a rendezvényünkön, akik ahhoz vannak szokva, hogy örömmel ütköznek meg a szélsőjobboldallal" - mondta Gerendai Károly.
A labda így az önkormányzatnál és a rendőrségnél van. A TASZ szerint a rendészeti kérdések megoldása - tehát az, hogy milyen módon jussanak be a tüntetők a jogszerűen lefoglalt területre - a rendőrség, és nem a Sziget Kft. kötelezettsége. Emellett persze a demonstrálókat is együttműködési kötelezettség terheli a tüntetés biztosításával kapcsolatban.
"Annak technikai megoldásában, hogy a tüntetők gyülekezési jogának gyakorlása és a kulturális rendezvény zavartalansága biztosítva legyen, a szervezőknek együtt kell működniük a rendőrséggel" - véli a TASZ. Szigeti Tamás ehhez hozzátette: a tüntetők nem "stipi-stopi" alapon foglalhatnak helyet a Szigeten belül, és ingyensör sem jár nekik - csak a részükre kijelölt helyen tartózkodhatnak.