A legfőbb ügyésznél kezdeményezte az MSZP-s Vadai Ágnes annak kivizsgálását, történt-e államtitoksértés a kémügyben. A nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke úgy fogalmaz: a köztársaság történetének legsúlyosabb államellenes bűncselekményével kapcsolatos gyanúsításokkal összefüggésben olyan információk láttak napvilágot, amelyek indokolttá teszik, hogy Polt Péter vizsgálatot indítson az ügyben.
Vadai Ágnes egy hete közölte: kezdeményezi a volt titkosszolgálati vezetők ügyében rendelkezésre álló dokumentumok titkosításának feloldását, hogy a közvélemény világosan lásson "a harmadik köztársaság történetének legsúlyosabb államellenes bűncselekményével összefüggő gyanúsításokban". A politikus levélben fordult a titkosítás feloldásáért Bolcsik Zoltánhoz, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatójához, Balajti Lászlóhoz, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójához és Bánhegyi Gábor megbízott katonai főügyészhez.
Gulyás Gergely, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke akkor úgy reagált: Vadai Ágnes úgy követeli a volt titkosszolgálati vezetők ügyében rendelkezésre álló dokumentumok minősítésének feloldását, hogy azokat valójában az MSZP-kormány időszakában titkosították a nemzetbiztonsági szakszolgálatok.
A Magyar Nemzet szombaton írt arról, hogy az elmúlt hetekben kirobbant kémügy titkosítását immár nem 2089-ig tartják fenn, hanem „csak” 2040-ig. Ezt Szilvásy György exminiszter ügyvédje megerősítette a TV2 Tények című hírműsora szerint.
Vadai Ágnes most ugyancsak levélben kérte Polt Péter legfőbb ügyésztől annak kivizsgálását, visszaélhetett-e valaki szigorúan titkos vagy titkos adatokkal a kémügyben, illetve történt-e olyan cselekmény, amely a Büntető Törvénykönyvbe ütközik, és büntetőeljárás megindítására okot adhat - derül ki a politikus rövid közleményéből. Ebben a képviselő nem részletezi, pontosan melyek az információk, amelyek megjelenése szerinte indokolttá teszi a legfőbb ügyész vizsgálatát.
Vadai Ágnes a közlemény megjelenése után a hvg.hu-nak azt mondta: azért nem részletezte, pontosan milyen információkról lehet szó, mert nem akar államtitkot sérteni. A mentelmi jog államtitoksértésre nem vonatkozik ugyanis. Lapunknak nem kívánta megerősíteni, hogy elsősorban a kormánypárti sajtó feltűnően jól értesült cikkeire gondol.
Elmondta azt is, hogy a Polt Péternek írt levelében sem írt konkrétumot, mert indoklása szerint „a legfőbb ügyésznek tudnia kell, miről van szó”. Ebben az ügyben a katonai ügyészség a titok gazdája, és a katonai ügyészség is a legfőbb ügyészség alá tartozik – magyarázta.
A hétfőn elküldött levélre egyébként még nem érkezett reakció, de Vadai Ágnes reméli, hogy sem a válasszal, sem az esetleges intézkedéssel nem várják meg a 30 napot.