Itthon hvg.hu 2011. július. 15. 07:32

A fővárosi dugódíj havonta akár 24 ezer forint is lehet

Akár több százezer forintot is kivehet az autósok zsebéből évente a fővárosi önkormányzat által tervezett dugódíj – számolt be a Blikk. Aki mindennap kocsiba ül, annak akár havonta 24, évente 288 ezer forintot kellene befizetnie a fővárosi önkormányzat kasszájába.

A sarcot nem lehetne megúszni, a tervek szerint senki nem kaphatna mentességet, még kedvezményes bérlet sem járna a helyi lakosoknak. A nem fizetők a díj többszöröséről szóló csekket kapnának, végső esetben pedig az autó rendszámát is elkoboznák. Minderről két nappal korábban már az Origo is beszámolt.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség asztalán fekszik a fővárosi önkormányzat által megrendelt vaskos tanulmány, amely többféle javaslatot is vázol. A dokumentum szerint 400-800 forint lehetne a behajtási díj összege, amit mindannyiszor meg kellene fizetnie az autósnak, ahányszor autóval áthajt az övezet határán, például a Hungária körgyűrűn. A számlát még aznap ki kell egyenlíteni csekken, mobiltelefonnal vagy más módon, másnap ugyanis már kétszer annyiba fáj a dugódíj az autósnak.

Stiller Ákos

"És aki a belvárosban lakik, annak fizetnie kell, ha haza akar jutni? Ha ez az abszurd helyzet állna elő, az összes lehetséges módon megtámadjuk a dugódíjat, az Alkotmánybíróságtól az ombudsmanig" - jelentette ki Murányi Ákos, az Emberibb Parkolásért Mozgalom főtitkára.

Hogy pontosan hol is húznák meg a határt, arról még nem döntött a Fővárosi Közgyűlés. A legvalószínűbb választóvonal Pesten a Hungária körgyűrű, Budán pedig a budai körút lenne. A radikálisabb tervek szerint Budapest határait is kijelölhetik a majdani fizetőövezet széleként.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.