Az MSZP szerint a kormánynak figyelembe kell vennie a nemzetközi szervezetek bírálatait, ellenkező esetben az ország előbb politikai, majd gazdasági értelemben is elszigetelődik.
Harangozó Gábor országgyűlési képviselő pénteken sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az európai értékek tiszteletben tartása Magyarország önként vállalt kötelezettsége, így azok számon kérése nem tekinthető a belügyekbe avatkozásnak, a nemzetközi bírálatokat - szóljanak akár a médiatörvényről, az új alaptörvényről vagy a bíróságok függetlenségéről - figyelembe kell venni.
Az Európa Tanács jelentéstevőinek magyarországi látogatásával kapcsolatban a szocialista politikus azt mondta: bár a raportőrök jelentésének nincs jogi következménye, ha a kormány nem hallgat a kritikára - mint ahogyan nem hallgatott az Európai Parlamentnek az új alaptörvényt bíráló, kedden Strasbourgban megszavazott állásfoglalására - az az ország elszigetelődéséhez vezet, előbb politikai, majd gazdasági értelemben is.
Harangozó Gábor hozzátette: ezért is veszélyes, hogy Orbán Viktor a "homokozóban játszó gyermek sértettségével" vívja szabadságharcát Európával szemben, magatartása, "a kokik és sallerek emlegetése ugyanis nem megvédi, hanem elszigeteli az országot." Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) Magyarországon tájékozódó jelentéstevői ezen a héten több prominens magyar politikussal is találkoznak és az emberi jogok, a jogállamiság valamint a demokratikus intézmények működését vizsgálják.
A raportőrök értékelésüket a parlamenti közgyűlés elnökét, alelnökeit, frakcióvezetőit és bizottsági elnökeit tömörítő irodának küldik meg. Az MSZP a jelentéstevőkkel folytatott szerdai megbeszélés után úgy tájékoztatott, hogy a monitoring eljárás megindításáról ősszel lesz döntés.
A két Magyarországon tartózkodó raportőr korábban a KDNP-vel, illetve a Jobbikkal is leültek beszélgetni.