2011. július. 08. 13:22 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 08. 13:10 Itthon

Felfüggesztett börtön a Nyírsuli Kht. korábbi vezetőjének

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az első fokon eljáró Nyíregyházi Városi Bíróság a megismételt eljárásban a Nyírsuli Kht. korábbi ügyvezetőjét és két társát, akik a vád szerint 2003-ban és 2004-ben jogosulatlanul vettek fel több millió forintos költségtérítést; az ítélet nem jogerős - tájékoztatta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság elnökhelyettese, szóvivője pénteken.

Bartha László elsőrendű vádlottat folytatólagosan elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettében - melyet részben társtettesként követett el - , valamint folytatólagosan, társtettesként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében mondták ki bűnösnek, ezért a bíróság halmazati büntetésül egy év két hónap börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását két év próbaidőre felfüggesztette - ismertette Nyakó Zsuzsanna.

A másodrendű vádlottat, Pócsik Ágnest társtettesként tíz hónap börtönbüntetéssel és 200 ezer forint pénzbüntetéssel sújtották, míg a harmadrendű vádlottat, Császár Imrét mint bűnsegédet nyolc hónap börtönre és 150 ezer forint pénzbüntetésre ítélték. A büntetés végrehajtását e két vádlott esetében is két év próbaidőre felfüggesztette a bíróság, amely 1,6 millió, illetve 1,4 millió forint értékben vagyonelkobzást is kiszabott a vádlottakra.

Nyakó Zsuzsanna elmondta: a vádhatóság szerint a vádlottak a Nyírsuli Kht. vezetőiként 2003-ban és 2004-ben valótlan tartalmú kiküldetési rendelvények alapján utalványoztak maguknak költségtérítést. Bartha László több mint 2,7 millió, Pócsik Ágnes gazdasági vezető 2,1 millió, míg Császár Imre műszaki felelős 1,5 millió forintot vett fel így.

A Nyíregyházi Városi Bíróság 2008. május 20-án meghozott ítéletében felmentette a vádlottakat, mert álláspontja szerint nem nyert bizonyítást, hogy valótlan tartalmúak lettek volna a kiküldetési rendelvények és a vádlottak jogosulatlanul vették volna fel a költségtérítést. Az ügyészi fellebbezés után a megyei bíróság megalapozatlanság miatt 2009 áprilisában hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság ítéletét, s más bíró kijelölése mellett új eljárást rendelt el.

A megismételt eljárásban az elsőfokú bíróság - a vádirattal szemben - azt állapította meg, hogy elsőrendű vádlott esetében kétséget kizáró módon nem lehetett megállapítani, hogy az utak fiktívek voltak - ismertette az ítélet indoklását Nyakó Zsuzsanna. Mint hozzátette, a másod- és a harmadrendű vádlott esetében az utak egy részéről lehetett kétséget kizáróan megállapítani, hogy azok fiktívek voltak.

Az indoklás szerint Bartha László a Nyírsuli Kht. ügyvezetőjeként azzal, hogy a másik két vádlottnak utalványozott jogosulatlan költségeket, megvalósította a hűtlen kezelés bűntettét és a magánokirat-hamisítás vétségét, mivel házipénztár-kezelési szabályzat alapján kötelessége lett volna a másik két vádlott kiküldetési rendelvényein feltüntetett utak szükségességét, indokoltságát ellenőrizni. Pócsik Ágnes egyrészt jogosulatlanul vett igénybe költségtérítést, másrészt a harmadrendű vádlottnak utalványozott ellenőrzés nélkül, Császár Imre pedig bűnsegédként követte el a hűtlen kezelés bűntettét, mivel a fiktív rendelvények kiállításával és felhasználásával segített két társának.

A Nyírsuli honlapján olvasható információk szerint Bartha László 2011. május 31-én mondott le a sportolói utánpótlás-neveléssel és a városi stadion üzemeltetésével foglalkozó társaság ügyvezetői tisztségéről, s egyben kérte munkaviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetését. Az ügyvezetői poszt betöltésére pályázatot írtak ki, amely eredménytelen lett, így az ügyvezetői feladatokat június 1-jével egy évre Takács Sándor, az eddigi utánpótlás-nevelés szakmai vezetője vette át.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.