Az MSZP szerint Európa erősebb, Magyarország viszont gyengébb lett az elmúlt félévi soros magyar EU-elnökség során, amelynek végére "megszégyenítő vereség tett pontot" - olvasható a Kovács László alelnök által jegyzett, az alkotmányozási folyamatot és az alaptörvényt bíráló keddi európai parlamenti állásfoglalásra utaló állásfoglalásban.
Az ellenzéki párt szerint Európa valóban erősebb lett, a tagállamok közös erőfeszítéseinek eredményeként, és "ebben fontos szerepet játszottak a magyar soros uniós elnökség által összehangolt szakmai programok is". Magyarország azonban sajnos nem erősebb, hanem gyengébb lett - tartalmazza az állásfoglalás.
Az MSZP arról írt: a magyar elnökség kezdetét súlyos európai parlamenti kritika árnyékolta be, amelyet az Orbán-kormánynak és a Fidesz-KDNP parlamenti többségének demokráciát romboló, jogállamot lebontó, az uniós értékrendet és normákat sértő tevékenysége, különösen a médiatörvény kapcsán fogalmaztak meg. "Most, a végét pedig az egyoldalú alkotmányozási folyamat, az egypárti jellegű alaptörvény hasonlóan éles bírálata határozta meg" - olvasható a szocialista párt értékelésében.
Kovács László szerint Orbán Viktor "győzelmi jelentésnek szánt beszámolójára" az EP-képviselők alig egytizede, mindössze 75 fő volt kíváncsi, "ez a látványos érdektelenség már önmagában is jelezte Magyarország elszigetelődését". Alig egy órával később viszont már a teljes ház vitatta meg a magyar alkotmányozási folyamatot és az alaptörvényt bíráló előterjesztést. A szocialista, a liberális, a zöld és a radikális baloldali frakciók közös javaslata egyértelműen aláhúzta, hogy a rohamtempóban áterőltetett alaptörvény egy sor ponton ütközik az Európai Unió értékrendjével, a demokrácia szellemiségével és szabályaival - írta az MSZP.
A szocialisták szerint a szavazás eredménye - akárcsak a médiatörvényt elmarasztaló év eleji határozat esetében - "ezúttal is cáfolta Orbán Viktor és a Fidesz hamis állítását, miszerint az európai baloldal támadt a magyar kormányra".
A több mint 50 szavazatnyi különbség jelezte, hogy a többségben lévő jobboldali, néppárti frakció sem kívánta támogatni Orbán Viktor és pártja demokráciaellenes tevékenységét. Az alaptörvényt bíráló megfogalmazások - ahogy az a médiatörvény esetében is történt – egybeestek az Európa Tanács tekintélyes jogtudósokból álló Velencei Bizottságának elmarasztaló állásfoglalásával - tartalmazza az állásfoglalás.
Kovács László szerint az EP határozata csattanós válasz volt Orbán Viktornak a Fidesz kongresszusán elhangzott, "kormányfőhöz méltatlan, kocsmai stílusú dicsekvésére", miszerint az Európai Parlamentben "kiosztottunk néhány kokit és leesett néhány saller". Az MSZP alelnöke szerint "ez az Európa-szerte megütközést keltő stílus sajnálatos módon tovább rontotta Magyarország nemzetközi megítélését".