Titkosszolgálati vezetők ügye: 2089-ig titkosították az ülésen elhangzottakat
A parlament nemzetbiztonsági bizottsága zárt ülésen tárgyalta meg a nemzetbiztonsági szakszolgálatok volt vezetői, Galambos Lajos és Laborc Sándor, valamint az egykori titokminiszter, Szilvásy György őrizetbe vételével kapcsolatos kérdéseket. Az ülésen elhangzottakat 2089-ig titkosították.
A testület ülésén a bizottság kormánypárti és ellenzéki tisztségviselői és tagjai mellett a külföldön tartózkodó Pintér Sándor belügyminiszter kivételével valamennyi megjelenési kötelezettséggel terhelt állami szerv képviselője megjelent. Az ülésen így részt vesz Bolcsik Zoltán, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatója, Kovács Árpád, a legfőbb ügyész helyettese, katonai főügyész és az ügyekben eljáró ügyészek.
Vadai Ágnes, a testület szocialista elnöke vasárnap hívta össze a bizottságot. Hihetetlennek nevezte, hogy az elmúlt napokban olyanokat gyanúsítottak meg államellenes bűncselekménnyel, akiknek hivatalból feladatuk az ilyen bűncselekmények leleplezése.
A Budapesti Katonai Ügyészség kedd este gyanúsítottként hallgatta ki Galambos Lajost. A polgári elhárítás kémkedéssel gyanúsított volt vezetőjét pénteken házi őrizetbe helyezte a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa. Aznap Szilvásy Györgynél tartottak házkutatást, majd a volt titokminisztert is kihallgatták és őrizetbe vették. Szombaton gyanúsítottként hallgatták ki, majd szintén őrizetbe vették Laborc Sándort, a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi főigazgatóját. Vadai Ágnes szerint a nemzetbiztonsági bizottságnak nemcsak joga, de kötelessége is megismerni az ügyet.
Sajtóhírek szerint kedden az ügyészség kezdeményezi az őrizetbe vett Szilvásy György volt titokminiszter és Laborc Sándor előzetes letartóztatását. A lapok szerint a pénteken házi őrizetbe helyezett Galambos Lajos, az NBH volt főigazgatója vallomásával összefüggésben gyanúsították meg Szilvásy Györgyöt és Laborc Sándort.
A Népszava a Mol-részvényekkel való összefüggést kizártnak tartja, ugyanakkor a bombagyárosként ismert Dietmar Clodo ügyével hozta összefüggésbe Laborc őrizetbe vételét: "lapunk biztos forrásból arról is értesült, hogy Galambos egy Pintér Sándor egykori és jelenlegi belügyminiszter számára kínos eseménysor kapcsán, még a Medgyessy-kormány idején máig tisztázatlan ügybe keveredhetett" - áll a cikkben.
Vadai Ágnes, az általa vasárnap összehívott testület zárt ülését követően újságíróknak nyilatkozva elmondta: a bizottság ülésén Bolcsik Zoltán, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatója, Bánhegyi Gábor megbízott katonai főügyész, valamint Hegedűs Antal budapesti katonai ügyész is részt vett, míg a külföldön tartózkodó Pintér Sándor belügyminiszert Tasnádi László kabinetfőnök helyettesítette. Vadai Ágnes nem árult el részleteket a bizottság üléséről, mivel tájékoztatása szerint az ott elhangzottakat 2089-ig titkosították. A testület elnöke ugyanakkor azt mondta, egyetlen valódi kérdésére sem kapott választ, ezért a közeljövőben biztosan ismételten szükség lesz a bizottság összehívására.
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke szerint a testület "idő előtti összehívása" azt a célt szolgálta, hogy egy büntetőügyet politikai ügyként tüntessenek fel. Gulyás Gergely a bizottság hétfői zárt ülését követően azt mondta: az ügyészség nem adott részletes tájékoztatást a Gyurcsány-kormány időszakáig visszanyúló ügyről, hiszen azzal a nyomozás érdekeit veszélyeztetné. Mint mondta, az ügy alapjáról kapott tájékoztatás értelmében "megalapozottnak tűnt a gyanú".