Gaskó: a 29-i sztrájk egy figyelmeztetés volt
A decemberi sztrájktörvény módosítás a Liga Szakszervezet elnöke szerint gyakorlatilag lehetetlenné tette Magyarországon a jogszerű sztrájkok megtartását.
A Liga elnöke szerint törvényt sértett a kormány, mert nem tárgyalt a szakszervezeti vezetőkkel – hangzott el a Ma Reggelben. A kormány hibázik akkor, amikor az áttekinthető, és munkavégzés mellett ellenőrizhető sztrájkokat kitolja az utcára – vélekedett Gaskó István a Liga elnöke. A szakszervezeti vezető szerint ezek a sztrájkok sokkal kevésbé ellenőrizhetők és az indulatok is sokkal hamarabb elszabadulhatnak. Ez a 29-i sztrájk egy figyelmeztetés volt – mondta Gaskó István és megerősítette: hétfőn tárgyalóasztalhoz ülnek a kormány képviselőivel és a megállapodásban reménykednek.
Gaskó azt mondta: nem pénzt kérnek, hanem azt, hogy vonják be azokat a képviseleti szerveket a döntésekbe, akiknek a tagságáról döntenek, mivel a szakszervezeti vezető szerint a munkatörvénykönyv teljes átírását készíti elő a kormány. A kedvezményes nyugdíjak megszüntetése is érzékenyen érinti a munkavállalókat.
Gaskó szerint a kormány azon kijelentése, hogy a lusták mentek sztrájkolni 29-én egy „gyenge érvecske”, látszik, hogy a kormánynak már nincs mit mondania. Ezek a szavak csak az emberek hergelésére jók - vélekedett Gaskó. Az előző ciklusban is volt tüntetés és ezt akkor senki nem mondta, hogy a lusták mentek oda.
Arra a kérdésre, hogy szeptemberben lehetnek-e országos sztrájkok Gaskó azt mondta: van esély arra, hogy hétfőn megállapodnak, ezért a szeptemberi sztrájkokról még korai beszélni. De ha hétfőn nem sikerül a kormánnyal megegyezni, akkor elég súlyos helyzet alakulhat ki ősszel. Gaskó szerint „a 2/3-ad egy óriási politikai erőt jelent a parlamentben, de nem azt jeleni, hogy a kormány képviselje a munkavállalókat önmagával szemben, meg akár a munkaadókat is, mint ahogy azt időnként a miniszterelnök maga is bejelenti.”
Az, hogy egy konföderáció vezetője találkozik a miniszterelnökkel az egy normális dolog - tette hozzá Gaskó István és szerinte ebből azt a következtetést levonni, hogy ő lepaktált Orbán Viktorral, az egy rossz következtetés. Gaskó szerint mindenkivel tárgyalni kell, csak nem kell paktumot kötni. Értékelni kell az elmúlt húsz évet, hogy a magyar munkavállalók miért kerültek ilyen rossz helyzetbe, és hozzátette a szakszervezeteknek is súlyos felelőssége van ebben. Arra a kérdésre, hogy ennek mi lehet az oka Gaskó többek között a politikai megosztottságot említette.
Gaskó szerint a szakszervezeteknek pártsemlegesnek kell maradniuk, és megjegyezte: az MSZP és a Fidesz is tudja, hogy soha nem voltunk sem fiókszervezetük sem a bérenceik – reagált arra a felvetésre Gaskó, hogy sokszor támadják azzal, hogy lepaktált valamelyik politikai erővel.