A választási törvény módosításáról vitáztak a parlamentben
A választási törvény módosításának általános vitájával folytatódott az Országgyűlés hétfői esti ülése.
Az időközi országgyűlési képviselőválasztás szabályainak módosításának célja, hogy a nehezen teljesíthető érvényességi szabályok ne hátráltassák egy térség parlamenti képviseletének biztosítását - mondta az előterjesztő Kósa Lajos. A fideszes politikus azt javasolta, hogy az országos választásoktól eltérően az időközi választásokon ne legyen érvényességi küszöb. Jelenleg az első fordulóban 50 százalékos részvétel mellett teszi érvényessé a választást a jogszabály, míg a második fordulóban 25 százalékos részvétel mellett.
A javaslat értelmében az időközi választás a részvételi aránytól függetlenül érvényes és eredményes lenne, ha a résztvevők több mint 50 százaléka ugyanarra a jelöltre szavaz, míg a második fordulóban a relatív többséget szerző nyerné el a mandátumot, szintén a részvételi aránytól függetlenül. Kósa Lajos azt mondta: rossz a demokráciának és a szavazóknak egyaránt, ha sorozatosan olyan időközi választásra kényszerülnek, amiről tudható, hogy eredménytelen lesz. Szabó Erika államtitkár elmondta, hogy a kormány támogatja az előterjesztést. Emlékeztetett Kisbér esetére, ahol négyszer kellett megismételni egy időközi választást, mert azon nem vettek részt elegen.
Az egyenlő képviselet elvééért aggódik az ellenzék
Lamperth Mónika (MSZP) elmondta: pártja nem támogatja, hogy a képviselők eltérő feltételek mellett jussanak be az Országgyűlésbe attól függően, hogy az általános vagy időközi választáson indulnak. A képviselő szerint nyilvánvaló a javaslat mögött meghúzódó politikai érdek, amelyet a püspökladányi választás előtt terjesztett be a kormányoldal. A politikus kifogásolta, hogy a beterjesztők a választások költségeivel érvelnek. Karácsony Gergely (LMP) szintén azt emelte ki, hogy súlyosan csorbítja az egyenlő képviselet elvének megvalósulását, ha a képviselők eltérő szabályok alapján jutnak be a törvényhozásba. Hozzátette ugyanakkor, hogy más súlyos elvek sérülnek azáltal, ha az állampolgárok egy csoportja nem jut képviselethez.
A politikus ezért egy módosító javaslatot terjesztett be, amely kizárólag a második fordulóba törölné el az érvényességi küszöböt, ám nemcsak az időközi, hanem az országos választások esetében is.
Dúró Dóra (Jobbik) átmeneti megoldáskét azt kezdeményezte, hogy az időközi választás első fordulójában a jelenlegi 50 helyett 25 százalékos részvétel legyen az érvényesség feltétele, míg a második fordulóban eltörölhetőnek tartotta a részvételi küszöböt. Az ülést vezető elnök az általános vitát lezárta, a részletes vitára a következő ülésen kerül sor.