2011. június. 20. 17:10 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 20. 19:40 Itthon

A külügyminisztérium szerint alaptalan a szlovén kritika

A külügyminisztérium visszautasítja Borut Pahor szlovén kormányfő kritikáját a magyar alaptörvényről és néhány más, a jelenlegi kormányzati ciklusban megalkotott jogszabályról, valamint Orbán Viktor miniszterelnök személyéről.

A szlovén miniszterelnök levélben fordult magyar kollégájához, egyúttal jelezte, hogy személyes találkozón szeretné tisztázni a kérdést. A tárca közleményében, amelyet hétfőn juttatott el az MTI-hez, kifejtették: a bírálatok május 28-án, egy a szlovén sajtó képviselőivel folytatott háttérbeszélgetésen hangzottak el. Az ügyben Prőhle Gergely helyettes államtitkár múlt kedden hivatalában közölte Szlovénia budapesti nagykövetével, Darja Bavdaz Kurettel, hogy magyar részről visszautasítják a szlovén kormányfő által elmondottakat, egyúttal kijelentette: elvárják, hogy a szlovén fél nyilatkozatban reagáljon a történtekre.

Mint kiemelték: a magyar reakció eredményeként Borut Pahor hétfőn a ljubljanai magyar nagykövetnek személyesen adta át Orbán Viktornak címzett levelét, egyben jelezte, hogy személyes találkozón szeretné tisztázni a kérdést a kiváló magyar-szlovén kapcsolatok megőrzése érdekében.

Az Index hírportál hétfő este felhívta a figyelmet Schöpflin György blogbejegyzésére is, melyben a Fidesz EP-képviselője elemzi Pahor kijelentését, melyet szó szerint idéz is. (Mint emlékeztet, Borut Pahor a külügyi tárca által kritikával illetett megszólalása során kijelentette, hogy mihelyt vége az EU elnökségnek, "Magyarországot politikailag el fogjuk szigetelni, abszolút mértékben".)

"Ki itt a mi? Hogyan? Pahor egyedül vagy kivel együtt?" - teszi fel a kérdést Schöpflin György, majd arra is utal, nem szabad elfelejteni, hogy "a szlovén miniszterelnök úr egy baráti szomszéd államról beszél, illetve hogy mindketten EU- és NATO-tagsággal rendelkezünk".

"Nem, nem, nehezen lehet elfogadni, hogy Pahor csupán saját ellenszenvének ad nyilvánosságot. (...) Pahor kormánya baloldali, és ebből az kategóriából már csak összesen négy maradt az EU-ban (ráadásul a görög és spanyol kormányok körül nagyon is ritkul a levegő), arról nem is szólva, hogy Pahor kormánya elvesztette parlamenti többségét" - írta blogbejegyzésében Schöpflin György, aki szerint "arról lehet szó, hogy Pahor mozgósít, illetve hogy valamelyest elhamarkodva ugyan, világossá teszi az összeurópai baloldal jövőbeli taktikáját: Magyarországot és kormányát kell kinyilvánítani Európa legaljasabb jobboldali gonosztevőjének".

Hirdetés