2011. június. 15. 10:28 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 15. 10:19 Itthon

Rengeteg szabálytalanságot találtak a munkaügyi ellenőrök

Tíz ellenőrzött szórakozóhely, vendéglátóhely közül négyen csorbultak a munkavállalói jogok - közölte az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) a szórakozóhelyek foglalkoztatási gyakorlatának országos vizsgálata alapján szerdán az MTI-vel.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a nyári szünidőben sok fiatalnak a szórakozóhelyek nem csupán kikapcsolódást, hanem pénzkeresési lehetőséget is jelentenek. Elsősorban a fiatalabb korosztályt veszélyeztetik az esetleges visszaélések, így a rendőrséggel együttműködve a fővárosi és megyei kormányhivatalok munkaügyi felügyelői is országszerte ellenőrizték a szórakozóhelyek foglalkoztatási gyakorlatát. Az ellenőrzések alkalmával mintegy tízmillió forint összegben róttak ki munkaügyi bírságot a hatóságok. 

Mint írták, a januári West Balkán tragédiát követően a több hatóság bevonásával indított ellenőrzéssorozathoz kapcsolódva a fővárosi és megyei kormányhivatalok munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervei is sok szórakozóhelyet vizsgáltak az év első felében. A vizsgált 397 munkáltató közül 154-nél tártak fel valamilyen munkaügyi szabálytalanságot. Az ellenőrzések mintegy 1300 munkavállalót érintettek, 41 százalékuk szenvedett el jogsértést - tették hozzá.

A legtöbb esetben a munkabér kifizetésére vonatkozó szabályokat szegték meg a munkáltatók, csaknem kétszáz dolgozó kapta meg késve a fizetését, mintegy hetven munkavállaló pedig nem kapta meg a neki járó, a kötelező legkisebb munkabérnél magasabb összegű, garantált bérminimumot. A munkaidő szabályainak megsértését 35 szórakozóhely üzemeltetőjénél tapasztalták a felügyelők - írta az OMFF, hozzátéve, ez a visszaélés jóval elterjedtebb lehet, hiszen sok munkáltató nem vezette megfelelően a munkaidő nyilvántartását vagy azt meghamisította.

A legnagyobb, bérkifizetéssel, szabályozatlan munkaidővel kapcsolatos kockázatot azonban annak a 44 konyhai dolgozónak, pultosnak, felszolgálónak vagy ruhatárosnak kellett vállalnia, akiket munkaszerződés és bejelentés nélkül foglalkoztattak - számolt be az ellenőrzés tapaszalatairól a munkaügyi főfelügyelőség.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?