Itthon hvg.hu 2011. június. 03. 11:31

EU-elnökség: honlap 74 millióért, bútorok 70 millióért

A magyar EU-elnökség honlapját tavaly december 1-je és idén június vége között áfa nélkül 73,6 millió forintért üzemelteti a Magyar Telekom Nyrt. egy egyedi szerződés alapján, míg a Magyar Posta Zrt. az elnökség fél évére 60 millió forintért adta „albérletbe” a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér elnökségi váróját – derül ki a Külügyminisztérium által a napokban nyilvánosságra hozott, ötmillió forintnál magasabb értékű szerződések és megrendelések 2010-es listájából.

A listán szereplő nagyobb tételek között szerepel még az elnökségi bútorok vásárlása, amelyet a Garzon Bútor Kft. és a Balaton Bútor Kft. szállított majdnem 70 millióért, illetve a gödöllői Művészetek Házában kialakított EU-elnökségi sajtóközpont 42 milliós bérleti díja. Ezen kívül összesen több mint 36 millió forintos hozzájárulást kapott a Budapesti Gazdasági Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem a diákok közül toborzott elnökségi összekötők (liaison officerek) után, akik a külföldi delegációk kíséretéért gondoskodtak.

Kétszázötvenezer a hivatalos a domainnévért

Szintén ötmilliósnál magasabb értékű szerződésben rendezte a külügy az üdítőitalok beszerzését, ezért a Sió-Eckes Kft. 7,9 milliót kapott. A nyomtatott elnökségi ajándékokat az Eurotronik Zrt. szállította 40 millióért, az erre vonatkozó közbeszerzési szerződés tavaly november 22-e és idén január 3-a közötti időtartamra szólt. Az elnökségi dekorációs tervek elkészítésére és a dekorációs elemek helyszíni telepítésének ellenőrzésére tavaly év végén kötött vállalkozási szerződést a tárca a 6szín Bt.-vel hatmillió forintért. Kommunikációs tanácsadásra 48 millió forintot költött a tárca, legalábbis ekkora összegre kötött vállalkozási szerződést a Bruxinfo Szolgáltató Kft.-vel, amely többek között a Bruxinfo Online uniós ügyekkel foglalkozó híroldalt és a Bruxinfo Európai Elemző Irodát is működteti.  

A Külügyminisztérium a kisebb, ötmillió alatti értékű szerződésekről szóló listát is közzétette. Az érdekesebb tételek között szerepel például a hivatalos elnökségi honlap domainjének, az eu2011.hu-nak a megvásárlásáról egy magánszeméllyel tavaly júliusban kötött 250 ezer forint értékű adásvételi szerződés, illetve az Okfon Zrt.-vel az "EU-elnökséggel kapcsolatos beszerzési eljárások teljeskörű lebonyolítására" kötött 5,6 milliós szerződés.

Az EU elnökség ünnepélyes átvétele. Rivaldafényben
Stiller Ákos

Összesen 24 milliárdra tették a költségeket

Magyarország a soros elnökségre 2007-2011 között összesen 23,78 milliárd forintot költ, ez a tavaly november végi árfolyamon közel 85 millió euró - olvasható az elnökség hivatalos honlapján. "Ez takarékos költségvetésnek számít, mert az utóbbi évek elnökségeinek költségvetése 80-150 millió euró között mozgott. (Bár az egyes elnökségek tényleges kiadásait az eltérő elszámolási gyakorlatok miatt nehéz összehasonlítani)" - teszi hozzá a költségvetésről szóló rövid bejegyzés. Az idei költségvetési terv az EU-elnökségi feladatok ellátására előzetesen 15,5 milliárd forintot irányzott elő.

Az EU Elnökségi Kommunikációs Főosztály tavaly novemberi tájékoztatása szerint a "nem egyedi" termékeket és szolgáltatásokat közbeszerzési eljárással pályáztatták. A tárca szerint a következő fő kiadások merültek fel: gépkocsik biztosítása a hivatalos delegációk számára, ajándékok, informatikai eszközök, bútorok beszerzése, szállodai és catering szolgáltatások, dekoráció, kiadványok szerkesztése és fordítása, tolmácsolás, de a hivatalos elnökségi és akkreditációs honlap, valamint a kiemelt hazai rendezvényekhez kapcsolódó médiaszolgáltatás (host broadcasting) költsége is Magyarországot terheli.

A kiadásokkal szemben áll az a közvetlen bevétel, amelyet a beszállítók generálnak majd, illetve közvetetten, az adóbevételeken keresztül az állam is profitál majd az EU-elnökségből - tették hozzá akkor a főosztályon. Győri Enikő, az EU-ügyekben illetékes külügyi államtitkár tavaly ősszel arról beszélt, hogy az  ideérkező küldöttek többsége maga fedezi a szállását, a későbbiekben remélhetőleg magánútra is visszatér, ami lendíthet az idegenforgalmunkon. Hozzávetőleges becslés szerint 230-250 rendezvényt bonyolítanak le a fél év alatt Magyarországon, átlagosan 160 részvevővel. Egy részvevő naponta átlagosan 150 eurót költhet, ez előreláthatólag 2-2,5 milliárdos bevételt hoz a fél év alatt. Ebből a költségvetésbe befolyó áfa 5-600 millió forint között lehet - mondta akkor az államtitkár.

Hirdetés