Itthon Király Dávid 2011. május. 31. 07:00

Demszky: nem hiányzik a főpolgármesterség

Nyolc hónap után először - s mint hangsúlyozta, legalább őszig utoljára - törte meg a csendet Demszky Gábor. Budapest egykori első embere kutatásairól és jövőbeni terveiről beszélt a hvg.hu-nak.

Budapest volt főpolgármestere hosszas unszolásra vállalta a beszélgetést; így is csak azzal a feltétellel, hogy kerüljük az aktuálpolitikai témákat. "Úgy korrekt, ha az új városvezetésnek adunk türelmi időt. Persze lenne erről mondanivalóm. Másrészt távol tartom magam a napi politikai ügyektől. Arról szívesen beszélek, hogy mivel foglalkozom az önkormányzati választás óta, de politikai elemzésekbe nem mennék bele" - indokolja hallgatását a húsz évig regnáló főpolgármester.

Demszky Gáborral az OSA Archívumban találkozunk, itt végzi kutatásait készülő, Budapest Maraton című könyvéhez. Bár két évtizednyi városvezetés után a helyzet mindenképpen új, nem unatkozik, a választás másnapján - mint mondja - nem érte felkészületlenül, hogy reggel nem kell bemennie a Városházára. "Készültem erre, már korábban elhatároztam, hogy megírom ezt a könyvet. Mindig is könyvtárba járó ember voltam, kutattam. Tulajdonképpen visszaléptem a korábbi, 1989 előtti életembe."

A kutatómunkát leköszönése után gyakorlatilag azonnal elkezdte, s folytatja is, még legalább egy évig. Úgy tervezi, könyve jövő nyáron vagy ősszel kerülhet a boltok polcaira. Óriási dokumentumanyag gyűlt össze az elmúlt húsz évben, van miből válogatni, sok száz oldal készült már el.

Demszky Gábor a Fővárosi Közgyűlés utolsó, általa vezetett ülésén, 2010 augusztusában - tekinse meg galériánkat!
Túry Gergely

Szembenézés

"Öt ciklust kell bemutatni: az elsőben felállt az önkormányzat, kialakult a főváros-kerület rendszer. A második ciklusban bevezettük a pénzügyi modellt, megkezdődött a közmű-privatizáció. A harmadik ciklust úgy jellemezném: ez volt a konfrontáció ciklusa, amikor a kormány megpróbálta kiszárítani Budapestet. A negyedikben az uniós csatlakozással megnyíltak a források, felkészültünk a nagyprojektek elindítására" - vázolja fel készülő könyvének szerkezetét Demszky.

Persze a legizgalmasabb alkalmasint az utolsó, botrányoktól hangos ötödik ciklus lesz, amelyet a volt főpolgármester ördögi körnek nevezett. Némi hallgatás után hozzáteszi: ez lesz a legnehezebb, egyfajta szembenézés.

A legérdekesebb időszaknak Demszky Gábor mégis az első ciklust tartja, ebben ugyanis már benne volt minden olyan ellentmondás, konfliktus, amely aztán végigkísérte az elmúlt húsz évet: ilyenek a tömegközlekedés finanszírozása, a kétszintű közigazgatási rendszer problémái, az infrastrukturális beruházások indulása, a közművek működése.

"Ez egy különlegesen érdekes és értékes időszak egy kutató számára: kisebbségben kormányoztuk a várost, ellenzékben voltunk a kormánnyal szemben, a kormány expót akart, mi nem, mégis az expóval összefüggésben építettük Budapestet. A kerületek ekkor kapták meg jogosítványaikat és vagyonukat, akkor jött létre ez az elhibázott rendszer, és ekkor kezdődtek a BKV finanszírozásával kapcsolatos viták is" - emlékezik vissza az egykori városvezető.

Számon tartják Budapestet

Demszky Gábor bízik abban, hogy elnyeri azt az európai ösztöndíjat, amelyet a közelmúltban megpályázott, így stabil körülmények között folytathatná a munkát. Mint mondja: a rendszerváltás utáni húsz év különböző ágazati reformjainak feltárására vállalkozott.

Molnár Gyulával 2006-ban, amikor az SZDSZ és az MSZP közös jelöltje volt - tekintse meg galériánkat!
Horváth Szabolcs

A kutatómunka mellett a volt főpolgármester rendszeres előadója várospolitikával, városfejlesztéssel foglalkozó konferenciáknak. "Václav Havel meghívására vettem részt Prágában egy a fenntartható fejlődésről és a városok problémáiról szóló világkonferencián, aztán Firenzében voltam az épített környezet védelmével kapcsolatos rendezvényen. Legutóbb Bécsben, az ottani iparkamara meghívására adtam elő a közép-kelet-európai városfejlődés típusairól, jövő héten pedig az Egyesült Államokban tartok előadást a műemlékvédelemről" - sorolja Demszky.

Ez utóbbit különösen megtisztelőnek tartja, a műemlékvédelem ugyanis szívügye. Los Angelesben azt mutatja be, hogy Budapest hogyan igyekezett megóvni épített környezetét. "Budapestet szerencsére olyan városként tartják számon, amely meg akarja menteni az épületeit. Vannak persze negatív példák is, természetesen ezekről is beszélek majd."

Minden megváltozik

Úgy tűnik, Demszky Gábor egyik könyv után a másikat írja. 2008-ban jelent meg Keleti éden című kötete, amelyben édesapja családjának történetét dolgozza fel. Úgy tervezi, ha befejezi a Budapest Maratont, megírja az anyai ág történetét is.

A közgyűlés épülete előtt - tekintse meg galériánkat!
Túry Gergely

"Utána mi lesz? Szerintem meg fog változni itt minden. Jön 2014 és kinyílnak lehetőségek, amelyek most nincsenek" - mondja Demszky Gábor úgy, mint aki már tud valamit. "Nem tarthat örökké ez a kurzus, és én azt a tudást, ismeretanyagot, amit a városról szereztem, szeretném használni, kamatoztatni Budapest javára. Ezért kár lenne, és ez hiányzik is. Az majd kialakul, hogy milyen formában tudom megtenni, mindenesetre ezt a tudást karban tartom."

A céltábla szerepe

Amikor arról kérdezem, hogy a főpolgármesteri poszt hiányzik-e neki, kapásból rávágja: nem. "Az, hogy személyi döntéseket kell hozni, hogy a hatalmi helyzetből adódóan pénzről, vagyonról kell rendelkezni, hogy vitákat kell lefolytatni, egyáltalán nem hiányzik. Céltábla voltam két évtizeden keresztül, enélkül sokkal kényelmesebb. Őrült lennék, ha ez hiányozna." Amikor azt firtatom, hogy ennek ellenére öt ciklusban vállalta a céltábla szerepét, azt mondja: "így hozta a helyzet".

Távozása előtt nem sokkal - tekintse meg galériánkat!
Stiller Ákos

"Megérte városépítés miatt, az olyan beruházások miatt, amelyek aztán meg is valósultak. Ilyen például a CET - nagyon szeretném, ha végre megnyitna. Ilyen csoda számomra a Fővárosi Levéltár, a Szabó Ervin Könyvtár, amelyek nagyon alapos előkészítés után valósulhattak meg, és jelentősen emelték Budapest színvonalát. Ezekre nagyon büszke vagyok, sehol másutt nincsenek ilyen gyűjtemények Közép-Európában. De kisebb ügyekről is elmondhatom mindezt, például a Szigetről, az A38 hajóról, a fesztiválokról - ezek mind a liberális várospolitika eredményei."

A sikerek mellett persze kudarcok is jellemezték Budapest elmúlt húsz évét; Demszky Gábor nem tagadja: ezekből is volt bőven. "Korábban be kellett volna avatkoznunk egy rehabilitációs tervvel a VII. kerületi zsidónegyedben. Ez csak egy ügy, de ilyen jellegű elmulasztott beavatkozásra természetesen sok példát lehetne hozni. A közlekedés területén nagyon könnyű is lenne."

A volt főpolgármester ugyanakkor tartózkodik attól, hogy a saját munkáját értékelje. "Azoknak kell értékelniük az elmúlt időszakot, akik kívülről látják. Akik közel voltak a döntésekhez, nem tudják megtenni. Azt hiszem, nem telt még el elég idő ahhoz, hogy objektíven meg lehessen ítélni, de én remélem, hogy erre a két évtizedre úgy emlékeznek majd vissza, mint egy második városépítésre." Néhány év múlva kiderül.

Hirdetés