2011. május. 23. 10:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. május. 23. 10:06 Itthon

Több ezren tiltakoznak a tabáni borospincék tervei ellen

Április elején Bojár Iván András, Budapest városarculat-tervező tanácsnoka közzétette javaslatát, amelyben kifejtette, hogy a Tabáni Park alulhasznosított terület, a turizmus számára kevésbé vonzó, így a helyi idegenforgalom fellendítése érdekében a magyar borvidékeket bemutató 22 borospincét kellene benne kialakítani. A kerületi lakosok az elképzelést átgondolatlannak találták és tiltakozó aláírások gyűjtésébe kezdtek. A mintegy 3412 aláírást tartalmazó íveket és 8 civil szervezet tiltakozó leveleit szombaton adták át a Főpolgármesteri Hivatal kabinetfőnökének, dr. Szeneczey Balázsnak.

A Magyar Televízió 2011. április 4-i Szempont című műsorában elhangzott riport kapcsán szembesültek a kerületi lakosok Bojár Iván András elképzelésével, amely szerint kár „parlagon hagyni” a Tabáni Park 3 hektáros zöldterületét. A művészettörténész és városarculat-tervező tanácsnok kifejtette: a tabáni lejtőn a 22 magyar borvidéket bemutató, ennek megfelelő számú borospincéket kellene kialakítani, lugasokkal, kerthelyiségekkel, melyek hangulatát szabadtéri programok, koncertek fűszereznék. Az összetett – Várkertre és egy Dunán átívelő gyalogos hídra is kiterjedő – fejlesztési terv szerint a turistákat a Duna-korzóról egyenesen át lehetne ide vezetni.

 A kerületi lakosok álláspontja szerint a terv egyáltalán nem számol a jelenlegi nyugodt környezet megtartásával: a környék fokozatosan átalakulna vigalmi negyeddé és a beözönlő turistáktól, szórakozóktól élhetetlenné válna. A tömeggel, a szabadtéri koncertek okozta zajjal, a keletkező szeméttel és az óhatatlan rendbontásokkal felrúgna mindent, amiért a kerületiek eddig dolgoztak. A Tabánt ugyanis a helyi lakosok aktívan, évtizedek óta gondozzák: a gyermekes családok és kutyások közössége rendszeresen végez a parkban nagytakarítást, szemétszedő és a Főkert Zrt.-vel egyeztetett kertészeti akciókat.

A Tabán környéki lakosok zöme azért él itt és vásárolt ezen a környéken ingatlant, mert a város szívében elterülő, nyugodt és csendes zöldterületet értéknek tartja. A Tabáni Park központi fekvése miatt jelentős számban érkeznek a zöldre vágyó városlakók más kerületekből, a pesti belvárosból is. Nyári hétvégeken a terület tele van pihenőkkel, piknikezőkkel, sportolókkal, télen pedig szánkózók százai töltik meg a parkot. A közeli óvodák és iskolák osztályai rendszeresen idejönnek a természettel ismerkedni – valaha a Tabánban botanikai tanösvény is működött –, a testnevelés óra keretében sportolni. A Magyar Tájfutó Szövetség gyermek szakosztálya hetente többször itt tartja edzéseit, időnként versenyeket is szervez.

A park jelenlegi funkcióját megszüntető beruházási terv környezetvédelmi aggályokra is okot ad. A borospincék építésével járó földmunkák, a közművesítés, a pincék kereskedelmi ellátásához, a hulladékszállításhoz kapcsolódó közútépítési beruházások komoly környezeti terheléssel járnak. A terv ellenzői betarthatatlannak vélik Bojár Iván András ígéretét, mely szerint a kivitelezés során egyetlen fa vagy bokor sem pusztulna el. Az építkezés ideje alatt a Tabán a munkavégzés veszélyessége miatt lezárt területté válna, ami környéken élők nyugalmát hosszú időn keresztül, nagymértékben zavarná, de a máshonnan érkezők számára is megszűnne a szabadidő zöldben való eltöltésének lehetősége.

 Mindezek alapján a kerületi lakói, a Tabán más kerületekből érkező rendszeres látogatói és minden olyan személy, aki számára ez a park érték, tiltakozását fejezte ki.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?