Itthon MTI 2011. május. 15. 16:23

Szakszervezetek tiltakoznak a korkedvezményes nyugdíj tervezett megváltoztatása miatt

Több szakszervezet tiltakozik amiatt, hogy fideszes képviselők egyéni indítványukkal az új alkotmányt úgy változtatnák meg, hogy a korkedvezményes nyugdíj csökkenthetővé, szociális ellátássá alakíthatóvá, munkaképesség esetén pedig megszüntethetővé váljon.

Az érdekképviseleti szervezetek az MTI-nek küldött közleményeikben az indítvány visszavonását, továbbá egyeztetést sürgettek, és arra is figyelmeztettek, hogy a szerzett jogok elvétele tovább fokozhatja a társadalmi feszültséget.

A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) vasárnap azt közölte: megdöbbenéssel és értetlenkedve fogadták a hírt, hogy a kormánypárt ismételten egyéni országgyűlési képviselői indítvánnyal kerüli meg a tárgyaló feleket.

Utaltak arra, hogy a Fidesz képviselői az alaptörvény soron kívüli megváltoztatásával azt javasolják, hogy a nyugellátáshoz való jog csak az általános öregségi nyugdíjkorhatárt betöltő, a nyugellátás törvényi feltételeinek megfelelő emberekre terjedjen ki; azoknak a járandósága pedig, akik már részesülnek benne, de az öregségi nyugdíjkorhatárt még nem érték el  csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, akár megszüntethető is legyen.

Stiller Ákos

Véleményük szerint az indítványt benyújtók olyan "nagy fokú felelőtlenségről" tesznek tanúbizonyságot, amely "kockára teszi az óráról órára immár egyre törékenyebb társadalmi munkabékét, az ország kormányozhatóságát, valamint az állam működőképességét". Közölték, tiltakoznak a szerzett jogok durva elvételének kísérlete miatt, és arra mutattak rá, hogy a csaknem 300 ezer munkavállalóra - köztük bányászokra, vegyészekre, búvárokra, radiológusokra, sugárzó anyagokkal dolgozókra, rendőrökre, tűzoltókra, katonákra -  kiható változás kezdeményezése "fokozza az amúgy is egyre súlyosabb társadalmi feszültséget, elégedetlenséget".

A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) vasárnapi közleményében azt írta, hogy humánkatasztrófa előtt áll az ország; a Fidesz-frakció arra készül, hogy mélyszegénységbe taszítsa a rokkantság és korengedmény miatt nyugdíjazott emberek tömegeit.

Úgy látják, a szociális párbeszéd nélkül tervezett intézkedés üzenet a hatalomtól, és azt jelenti: az országnak nincs szüksége nyugdíjasokra, szabadulna tőlük, akár olyan áron is, hogy 55 évesnél idősebb álláskeresők újabb tömegeit szabadítja a hazai munkaerőpiacra.

Közölték, hogy a VDSZ az indítvány visszavonását és azonnali egyeztetést követel, azt pedig felháborítónak nevezték, hogy szociális juttatássá alakítanák át azoknak a járandóságát, akiket egészségi állapotuk miatt korábban nyugdíjaztak.

A Liga szakszervezetek szombat esti közleményükben azt közölték: országszerte felgyorsítják a sztrájkbizottságok alakítását, ha az Országgyűlés elfogadja az indítványt, amely "egyetlen tollvonással lehetővé tenné a már megszerzett nyugdíjak visszavonását". A Liga a fegyveres és rendvédelmi szféra elleni nyílt provokációként értékeli a javaslatot, de reméli, hogy "a jogállamiság folytatólagosan elkövetett sárba tiprásának" véget vet a kormány, és azonnal megkezdi az érdemi tárgyalásokat a szakszervezetekkel - írták.

Lázár János és Balsai István fideszes képviselők pénteken terjesztették az Országgyűlés elé alkotmánymódosítási javaslatukat, amely rögzítené: nyugdíjat az kaphat, aki betöltötte az általános öregségi nyugdíjkorhatárt. Ugyanakkor törvény rendelkezhet arról, hogy a korhatárt még el nem érők is részesülhessenek nyugdíjban - a javaslat indoklása arra utal, hogy ez például a nők 40 évnyi munkaviszony utáni nyugdíjba vonulására vonatkozhat. A módosítás szerint "az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően folyósított nyugellátás törvényben meghatározottak szerint csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, munkavégzésre való képesség esetén megszüntethető".

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.