2011. május. 09. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 09. 17:30 Itthon

Elítéltek a gázszerelőt egy halálos szén-monoxid mérgezés miatt

Felfüggesztett fogházbüntetéssel sújtotta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság azt a gázszerelőként dolgozó férfit, aki több mulasztást követett el egy nyírbátori ház gázüzemű vízmelegítőjének beszerelése során; a készülék hibás működése miatt egy fiatal lány szén-monoxid-mérgezésben meghalt. A perben hétfőn hirdettek nem jogerős ítéletet Nyíregyházán.

A vádirat szerint az ügy első- és másodrendű vádlottjai, R. Tibor és felesége 2003-ban bővítették ki lakásukat egy fürdőszobával, amelybe harmadrendű Sz. Jánossal szereltették be a nyílt égésterű vízmelegítőt. A férfi azonban szakszerűtlenül végezte el a berendezés bekötését, emellett nem gondoskodott a más helyiségekkel történő összeszellőztetésről, az ajtón vagy falon szellőzőnyílások kialakításáról sem. 

A beruházás használatbavételi engedélyét a város építésügyi osztályán ügyintézőként dolgozó negyedrendű S. József adta ki. Mint az ügyészségi vádirat fogalmaz, R. Tibor és felesége a kivitelezést követően a vízmelegítő készüléket egyáltalán nem tartották karban, műszaki állapotának évenkénti szakemberrel történő ellenőrzését pedig elmulasztották.

Hat évvel később, 2009. február 27-én a házaspár házában vendégeskedett S. Lívia, aki zuhanyzás közben a vízmelegítőből visszaáramló szén-monoxid miatt rosszul lett és elveszítette eszméletét. A fiatal lányt a kiérkező mentők élesztették újra és szállították kórházba, de életét már nem tudták megmenteni, a mérgezés következtében néhány nappal később meghalt.

Sz. Jánost foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt a megyei bíróság két, míg S. Józsefet egy év fogházbüntetéssel sújtotta, az ítélet végrehajtását három, illetve két év próbaidőre felfüggesztette. R. Tibort és feleségét ugyanakkor - bizonyítottság hiányában - felmentette a gondatlanságból elkövetett emberölés vétségének vádja alól.

A tényállást a vádirattól eltérően állapította meg a bíróság. A bizonyítási eljárás során feltárt adatok szerint harmadrendű vádlott számos szakmai hibát vétett a vízmelegítő beszerelése során, ráadásul nem rendelkezett megfelelő szakképesítéssel sem. A negyedrendű vádlott a használatbavételi és az építési engedély kiadásakor is hibázott. Az emberi mulasztás, illetve az aznap este tapasztalt időjárási körülmények - az erős szél - együttesen járultak hozzá a baleset bekövetkezéséhez - hangzott el a tárgyaláson.

Az ügyész és a harmadrendű vádlott három nap gondolkodási időt kért, az első és másodrendű vádlottak tudomásul vették az ítéletet, míg negyedrendű felmentésért nyújtott be fellebbezett.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.