Fábry Sándor letiltotta a róla szóló filmet a filmszemlén
Nem vetíthetik a 42. Magyar Filmszemle dokumentumfilmes információs programjában Szomjas György rendező Fábry Sándor közreműködésével készült Dumafilm című alkotását, mert a humorista személyiségi jogaira hivatkozva nem járult hozzá a vetítéshez.
A Dumafilm három gyerekkori barát, Dettre Gábor, Heller Gábor és Fábry Sándor találkozását örökíti meg a 2010-es országgyűlési választások időszakában. Fábry Sándor pénteken juttatott el levelet a szemle szervezőbizottságához, abban azt írta: "a Dumafilm című <<alkotás>> bemutatásához soha, semmilyen formában nem járultam hozzá, sőt, annak bemutatását, illetve forgalmazását erősen tendenciózus jellege miatt, többször, szóban, illetve írásban megtiltottam". Mint a humorista írja, "miután a film helyzete abszolút jogsértő, aki bemutatja, úgyszintén jogot sért, ezért a Dumafilmet a szemle programjából törölni szíveskedjetek".
A Dumafilmet május 4-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban már láthatták az érdeklődők, a humorista szerint Huszár Viktor producer az ő tiltakozása ellenére mutatta be az alkotást és nevezte a filmszemlére. A producer az MTI megkeresésére közölte: azt szeretné, ha az alkotók nyilatkoznának a történtekkel kapcsolatban. Szomjas György és Huszár Viktor szerint Fábry Sándor jogi képviselője útján arra való hivatkozással tilttatta le a filmet, hogy az nem az eredeti koncepció szerint valósult meg. "Ezt mi határozottan cáfoljuk és cáfolja ezt magának Fábry Sándornak a forgatás során tanúsított és a filmben látható magatartása is" - olvasható a rendező és a producer közleményében, amelyet az MTI-hez is lejuttattak.
"Szomjas György ötlete volt, hogy a politika radikalizáló és egymástól elválasztó hatását ábrázolja a beszélgetések kapcsán, amelyek a múltról, jövőről és politikáról folytak" - fogalmazott Dettre Gábor az MTI-nek. Mint mondta, bár nem volt beszélő viszonyban Fábryval, mindannyian igent mondtak a felkérésre "hátha ez segít". Dettre Gábor szerint a Dumafilm száz százalékig abban a szellemben született meg, ahogy azt Szomjas György elgondolta. A felvételek jó hangulatúak voltak. Mint utóbb kiderült, "Fábry, mint már annyiszor az életben, valószínűleg azt gondolta, hogy nem esik majd szó a problémákról. Amikor látta, hogy azokról is beszélünk, megsértődött" - mondta Dettre Gábor.
"Ki akart vágatni egy részt a filmből, azt amiben megfogalmaztam egykori szakításunk lényegét. Neki küldött levelemben valahogy úgy fogalmaztam: <<rasszista, gyűlölettel teli attitűdöd, ami sajátod, megrontja az ember lelkét, amire nincs szükségem>>" - idézte fel. Az alkotók leszögezték: Fábry Sándor tanúk előtt jelentette ki, hogy ha kivágják ezt a részt, részéről zöld lámpát kap a produkció. Később mégis visszakozott, de "semmi emberileg elfogadható indokot nem hozott fel, csak nevetséges, hiúsági kérdésekre hivatkozott" - hangsúlyozta Dettre Gábor. A személyiségi jogok tiszteletben tartása miatt levettük a filmet a műsorról, de a produkció polgári perre készül - fűzte hozzá. Megjegyezte, nem tudtak kapcsolatba lépni Fábry Sándorral, semmilyen választ nem kaptak tőle. Dettre szerint Fábry tudhatott a május 4-iki bemutatótól, mert meghívták rá. Miután nem reagált, a vetítés napján SMS-ben is tájékoztatták. "A bemutató alkalmával egyöntetű vélemény alakult ki, hogy a film Fábry Sándorra vonatkozóan semmilyen sértő elemet nem tartalmaz. Fábry Sándor magatartását érthetetlennek, ellenségesnek és sérelmesnek tekintjük, ami ellen tiltakozunk" - írták a film alkotói az MTI-hez eljuttatatott levelükben.