Itthon MTI 2011. május. 05. 16:32

Zeppelin-projekt: a cégtulajdonos szerint pozitív döntést hozott a bíróság

Pozitívnak tartja a bíróság döntését a budapesti Zeppelin-projektet megvalósító cég tulajdonosa, mert szerinte azzal elhárult a beruházás engedélyeztetési folyamatának egyik akadálya.

A Fővárosi Bíróság kedden semmisnek mondta ki az V. kerületi Bécsi utca páros oldalának épületsora helyére tervezett projekt elvi építési engedélyét mind az első-, mind a másodfokú engedélyre kiterjedő hatállyal, és egyúttal az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.

A projektet megvalósító cég tulajdonosa, Csipak Péter csütörtökön az MTI-vel azt közölte: a bírósági döntés megerősítette az V. kerületi önkormányzat illetékességét, és egyben cáfolta, hogy a hivatal elfogult lenne az engedélyeztetés során."Az is pozitív fejlemény, hogy a bíróság a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal (KÖH) való egyeztetést is kötelezőnek nevezte, mert így már szemernyi kétsége sem lehet senkinek, hogy az épített örökség védelmével foglalkozó szakemberek véleménye is kikerülhetetlen lesz a végső döntés meghozatalakor" - fűzte hozzá az ingatlanfejlesztő. 

Bánkuti András

Mint a közleményben kiemelte, korábban sem volt szó arról, hogy a Zeppelin-projektre vonatkozó bármilyen engedélyt az örökségvédelmi szakemberek "háta mögött" adtak volna ki. A KÖH ugyanis szakhatóságként részt vett 2008-ban a kerületi szabályzási terv (kszt) módosításában, s akkor nem vitatták az érintett ingatlanok státuszának megváltoztatását, sőt hozzájárultak a bontáshoz, a telkek összevonása esetén pedig a mélygarázs építéséhez. Csipak Péter szerint az építtető a mostani bírósági ítélet előtt hónapokkal, már januárban visszavonta a bontásra vonatkozó engedélykérelmet, hogy az örökségvédelmi hivatallal egyeztetni tudjon; tehát a bontási engedélykérelem soha nem lett elutasítva.

A Budapest Világörökségéért Alapítvány kedden, a bírósági döntést követően azt közölte az MTI-vel: azért indított pert a "gigantikus, városképromboló terv" engedélye ellen, mert sem az elsőfokú kerületi építési hatóság, sem a másodfokon eljáró Fővárosi Közigazgatási Hivatal nem vonta be az eljárásba a műemlékvédelmi szakhatóságot. Az első tárgyalás végén már meghozott ítélet az egyértelmű jogsértést állapította meg - tette hozzá. Az LMP fővárosi frakciója üdvözölte a bírósági döntést; közölték, a párt a projekt nyilvánosságra kerülése óta tiltakozik a beruházás ellen. Az LMP fővárosi frakciója már kétszer javasolta, hogy az új közgyűlés bírálja felül elődje döntését, amellyel megszüntették az egyik lebontani kívánt épület, a Fischer-ház műemléki védettségét. Az MTI megkereste az V. kerületi önkormányzatot is, amely később kíván reagálni a projekttel kapcsolatban.

Hirdetés