2011. április. 29. 12:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. április. 29. 12:51 Itthon

Ki a felelős Gyöngyöspatáért? Négy parlamenti párt vitázott

Egyedi helyzettel vagy egy általánosabb probléma “tünetével” állunk-e szemben? Ezekről is vitatkozott egymással a Fidesz, az MSZP, az LMP és a Jobbik parlamenti képviselője a Duna Televízióban.

A Büntető Törvénykönyv kormány által tervezett módosítását, szigorítását, mint kezdeményezést, támogatja az MSZP, a szöveggel most ismerkedik a párt – nyitotta a vitát a Duna Tv-ben Harangozó Tamás MSZP-s parlamenti képviselő. Hozzátette: támogatják a kormányt a szélsőjobboldali, rasszista, és minden egyéb megbélyegző megmozdulások elleni  hatékony fellépésben. Az MSZP-s politikus hozzáfűzte: a polgárőrségről szóló törvény módosítása és a Btk módosítása együttesen adná meg a jogi választ a felmerült közbiztonsági kérdésekre.

Kocsis Máté, a Fidesz képviselője, a parlament rendészeti bizottságának elnöke kijelentette: ha a Jobbik márciusban nem kezdett volna “rendteremtő országjárásba” és nem keltette volna azt a látszatot, hogy ők valós megoldást kínálnak a közbiztonsági problémákra, akkor nem fajult volna idáig a helyzet. “Hozzáteszem, hogy a folyamat végén, politikai haszonszerzés reményében az ellenzéki pártok közül mások is rácsatlakoztak erre a folyamatra” - érvelt a kormánypárti képviselő. Megjegyezte: nehéz úgy rendet tartani egy nehéz sorsú és pattanásig feszült helyzetű településen, hogy sokan – pártok is - a feszültséget szításában érdekeltek.

A Fidesz által kezdeményezett parlamenti tényfeltáró bizottságnak az is feladat lesz, hogy – a helyzet értékelésén túl – a folyamat politikai tényfeltárása megtörténjen és a politikai felelősséget is megállapítsa - hangzott a beszélgetésben.

Jobbik: a Szebb Jövőért hasznos munkát végzett

Az a véleményünk a kormányzat terveiről, hogy a szemlátomást meggyengített rendőrség nem képes fenntartani a rendet, hiszen harminchat milliárdos elvonás sújtotta az első negyed évben a fegyveres testületet – reagált Volner János, a Jobbik képviselője. Kifogásolta egyben az évekkel korábban elindult közbiztonsági háló-program gyengítését, és szerinte annak várható megszűnését, mivel az a rendőrök túlóra-munkáin alapult, amire pedig nincs pénz – állította Volner János.

Megvédte egyben a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületet, mondván: annak tagjai "bűnözők tömkelegét fogták el" és adták át a hatóságoknak, “és most pont ezeket az embereket szeretné a kormány politikai okokból üldözni”. Az sem igaz a Jobbik szerint, hogy a járőröző civil szervezetek megtörnék a rendőrség erőszak-monopóliumát, mondván: eddig a polgárőrök egyetlen erőszakos cselekményt sem követtek el.

Kocsis Máté úgy reagált: a rendőrségnek éppen a Jobbik által szervezett adnak munkát; azok tevékenysége több kárt okoztak mint hasznot.

Harangozó Tamás hozzátette: lehet, hogy Jobbik támogatásával tevékenykedő polgárőr egyesület tevékenysége felhívja a figyelmet arra, hogy baj van egy adott településen, de ez a tevékenység semmilyen módon nem elfogadható, mert annak egyenes következményei a Gyöngyöspatán történtek. “A végén már a Jobbik sem tud ezzel mit kezdeni, a helyzet kicsúszott mindenkinek a kezéből. Olyan irányba indult el az ország, amit sok-sok évtizede nem láttunk” - hangoztatta Harangozó Tamás.

LMP: megszólalt a vészcsengő

A gyöngyöspatai eseményekkel lélektani pillanathoz érkeztünk – vér folyt, és most minden demokratikus erőnek össze kell fognia és a megoldásokat kell keresnie – reagált az elhangzottakra is Dorosz Dávid, az LMP parlamenti képviselője. Hozzátette: az államnak minden polgárát meg kell védenie, “nincs kettős mérce”, rendet és biztonságot kell hozni a vidéki Magyarországra.

A kormány törvényjavaslata a Btk. szigorítására egy jó kezdőlépés, de csak akkor működik majd, ha elfogadják mellé az LMP által benyújtott Btk-szigorítást is. Ez pont azokat a kiskapukat zárná be, amelyeket a félmilitáris szervezetek az elmúlt hetekben kihasználtak – hangsúlyozta Dorosz Dávid. “A javaslatunk lehetővé teszi, hogy a rendőrség még az előtt fellépjen, mielőtt bekövetkezik a baj” - tette hozzá.

Mit vizsgáljon a vizsgálóbizottság?

Mit gondolnak arról az ellenzéki pártok, hogy az ő felelősségüket is vizsgálná Gyöngyöspata ügyében a Fidesz által kezdeményezett parlamenti bizottság? - kérdezte a műsorvezető. "Az első pillanatban mosoly ült ki az arcomra, úgy érzem, hogy a nyúl viszi a vadászpuskát ebben a tekintetben. Ha a kormány úgy gondolja, hogy neki nincs felelőssége, csak az ellenzéki pártoknak, azzal nem tudok mit kezdeni" – reagált elsőként Harangozó Tamás. Mint mondta: pártja kezdeményezte, hogy kezdődjenek kerekasztal-tárgyalások a roma kérdés átfogó megoldásáról az országban, mert nem biztos, hogy akár a kormányzat egyedül képes megoldani a problémát.

A felelősség kapcsán pedig azt hangoztatta Harangozó Tamás, hogy idén januárban “százezer közmunka-programot szántott be a kormány egyik pillanatról a másikra”. Több mint kétezer településőrt eresztettek szélnek – az MSZP már akkor jelezte, hogy ebből nagy problémák lesznek, hasonlóan a párt szerint igazságtalannak tartott új adórendszerből is – mondta a baloldali politikus. Gyöngyöspata azonban annyiban mégis más, hogy ott– és ebben egyetért az MSZP a kormánnyal – mesterségesen generált etnikai feszültség vitte az ismert fejleményekig a történéseket.

Harangozó kiemelte: attól, ami néhány évvel korábban Dél-Szlovákiában lezajlott – tehát, hogy éhséglázadás tört ki az ottani térségben a szociális háló felszámolását követően és a katonaságot vetették be -, ettől az északkelet-magyarországi helyzet már most sincs messze.

Kocsis Máté a kormányzati felelősséget firtató felvetésekre azt mondta: nyolc évig az MSZP kormányzott, most pedig "játsza az előkelő idegent", és megpróbálják "megmondani" a kormánynak, hogy milyen lépéseket kellene tennie a baloldali kormányok utáni "romeltakarítás" során.

Dorosz: Az LMP nem "evakuált"

Ezen a ponton erőteljes vita alakult ki Kocsis Máté és Dorosz Dávid között azzal kapcsolatban, hogy köze volt-e az LMP-nek a múlt pénteki, a romák evakuálásról szóló hírekhez. A fideszes képviselő kitartott állítása mellett, hogy igen, mondván az LMP “pártmecénása nyilatkozta azt, hogy evakuálni kénytelenek a romákat”.

Dorosz Dávid pedig azt mondta: a nevezett akcióhoz az LMP-nek semmi köze nem volt, ha a Fidesz mást állít, akkor egyszerűen nem mond igazat. “Ez terelés, ezt Önök a PR-boszorkánykonyhájukban találták ki. Azért terelnek, mert nem tetszik a tükörkép, hogy csődöt mondtak és cserben hagyták a vidéki Magyarországot” - hangoztatta az ellenzéki politikust.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.