XV. kerület: csak a legvégső megoldás a kilakoltatás
Vizér Klára (Fidesz-KDNP) XV. kerületi alpolgármester szerint az önkormányzat mindent megtesz a kilakoltatások elkerülése érdekében, de vannak olyan évek óta húzódó ügyek, amelyekben már nem tudnak segíteni.
Az alpolgármester erről annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy helyi cigány kisebbségi önkormányzat, valamint egy civil szervezet elnöke hétfőn az MTI-vel azt közölte, hogy önkormányzati ingatlanokból lakoltatnak ki családokat a főváros XV. kerületében lakbér- és közüzemi tartozások miatt. Rafael János kisebbségi vezető és Németh Péter, a Rászorulókat Támogatók Egyesületének elnöke úgy tudja, a kerület 150-160 lakás kiürítését tervezi a következő hónapokban, ismereteik szerint hetente tíz otthont kellene elhagyniuk az ott élő családoknak
Vizér Klára tájékoztatása szerint jelenleg 86 család kilakoltatásáról tudnak. Hangsúlyozta: a családokat nem az önkormányzat lakoltatja ki, hanem bírósági végzés alapján a végrehajtó. Az önkormányzat vagyonkezelője, a Palota Holding Zrt. jelezte, hogy további 40-50 hasonló ügy várható - közölte. Hozzátette: a 86 család évek óta tartozik a lakbérrel és a közüzemi díjakkal, ami összességében nagyjából 100 millió forintos adósságot jelent. Emlékeztetett arra, hogy a kilakoltatási moratórium ezekre a családokra nem vonatkozik, mert ők nem devizahitel-károsultak.
Arra a kérdésre, nem tehetett volna valamit az önkormányzat azért, hogy ezek az emberek ne kerüljenek az utcára, azt válaszolta: a polgármester külön munkacsoportot hozott létre, és hetente tárgyalják azoknak az ügyét, akiknél a kilakoltatás dátuma már ki van tűzve. A bizottság munkájában minden érintett szakember részt vesz, így a szociális és a lakásosztály illetékese, a gyermekvédelem, a gyámhivatal, a vagyonkezelő, a városvezetés, a családsegítő és bizonyos ügyeknél a cigány kisebbségi önkormányzat képviselője is.
Vizér Klára álláspontja szerint az ügyeket nagyon körültekintően, órákon át tárgyalják, és ahol még lehet, ott segítenek. A segítség alapfeltétele, hogy együttműködő legyen a család, és tudjon önrészt, illetve részletfizetést vállalni az adósságrendezés során. Ezek hiányában az önkormányzat nem tud segíteni, mint ahogy akkor sem, ha az érintett család viselkedésére évek óta panaszkodnak a környéken lakók - mondta az alpolgármester.
Rafael János kisebbségi vezető és Németh Péter, a Rászorulókat Támogatók Egyesületének elnöke korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy hétfő délelőtt egy háromgyerekes családot lakoltattak ki egy a benne lakók által felújított önkormányzati egy szoba-konyhás lakásból, annak ellenére, hogy a "tágabb családnak" sikerült összegyűjtenie az adósság rendezéshez szükséges pénzt, mintegy 950 ezer forintot, és be is akarták fizetni.
Vizér Klára erről az esetről azt mondta: az elmúlt hetekben kétszer is jártak környezettanulmányon a családnál, amely végig úgy nyilatkozott, hogy semmit nem tud fizetni a tartozásából. A végrehajtás 2009 januárjában emelkedett jogerőre, vagyis több mint két évvel ezelőtt - közölte.
Az alpolgármester kitért arra: a család nem teljesíti a normális együttélésre vonatkozó normákat sem, a környéken élők rendszeresen panaszkodnak ricsajozásokra és verekedésekre, ami önmagában is ok lenne az önkormányzati lakás bérleti szerződésének felmondására - hangsúlyozta. Tájékoztatása szerint a bizottság ebben az ügyben úgy döntött, hogy nem tud segíteni.