Gyurcsány szerint Orbán egyeduralomra tör. A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint Gyurcsány szinte minden főbb gondolatát azzal vezeti be: "Vádolom Orbán Viktort és kormányát."
Gyurcsány Ferenc szerint Orbán Viktor egyeduralomra tör. A szocialista politikus az általa életre hívott Magyar Demokratikus Charta tüntetésén szombaton azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy elárulta a köztársaságot, lábbal tiporja a sajtószabadságot, politikai célokra használja fel az ügyészség egy részét, és megfélemlíti a bíróságokat.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: azzal is vádolja Orbán Viktort, hogy intézkedéseivel szétzilálja a közszférát, tétlenül nézi a legszegényebbek elleni erőszakot, és elszigeteli Magyarországot Európától, a világtól. A korábbi miniszterelnök úgy ítélte meg: a "demokratikus ellenzék" pártjai jól tették, hogy távolmaradtak az alkotmányozástól, majd annak a reményének adott hangot, hogy "a húsvéti alkotmány pünkösdi királyság lesz".
Gyurcsány szerint csak a demokratikus ellenzék megszervezése, illetve a "nyugatias polgári Magyarország" programjának megalkotása után jöhet el a kormányváltás és a köztársaság újjáépítésének ideje. A szocialista politikus azt mondta: mindent megtesz majd azért, hogy az MSZP a demokrácia híveinek szélesebb körét tudja befogadni.
Szólt arról is, hogy a nyugatias polgári Magyarország programját csak úgy szabad megvalósítani, ha annak minden rendelkezésére felhatalmazást adtak a szavazók. Hozzátette: e program megalkotása feltétele a kormányváltásnak és a "köztársaság helyreállításának", amihez idő kell.
Beszélt arról is Gyurcsány, hogy arra kéri a kormányt, ne az "osztályönzés" vezesse, hanem hallja és értse meg a szegények szavát. "A miniszterelnök is alulról, munkáscsaládból jött. Emlékezzen arra, hogy milyen volt, amikor számolni kellett hónap végén, hogy van-e még pénz. Legyen végre szolidáris azzal a világgal, amelyből érkezett, vagy ha szégyelli azt a világot, akkor mi szégyelljük magunkat helyette" - fogalmazott.
Bauer és Kerék-Bárczy is megszólalt
A szocialista politikus beszéde előtt Bauer Tamás közgazdász, az SZDSZ egykori parlamenti képviselője azt mondta: Orbán Viktor nem az 1949-es alkotmányt, hanem az 1989-ben elfogadott jogállami alkotmányt akarja érvényteleníteni, és meg akarja törni az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF korábbi szóvivője arról beszélt: az Orbán-kormány kevesebb mint egy év alatt több kárt okozott, mint "buzgó féldiktatúrák" évek során, most pedig egy zavaros, a történelmet hamisító, "helyenként kirekesztő" alaptörvény elfogadására készül.
Videoüzenetben tiltakozott Heller Ágnes, Görgey Gábor és Konrád György
A rendezvényen - amelyen Vágó István televíziós műsorvezető volt a moderátor - Székely Tamás a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének képviseletében azt kifogásolta, hogy az új alaptörvény nem jogként, hanem kötelességként azonosítja a munkát, és "hadat üzen" a szociális biztonság ellen.
Videoüzenetben tiltakozott az alkotmányozás ellen mások mellett Heller Ágnes filozófus, Konrád György, Ungváry Rudolf és Görgey Gábor író, Radnóti Sándor esztéta, Kende Péter politológus, Majtényi László korábbi adatvédelmi biztos, Pusztai Erzsébet, az első Orbán-kormány egészségügyi államtitkára és Pálfy G. István újságíró.
A budapesti Batthyány-örökmécsesnél, a Báthory és a Hold utca kereszteződésében felállított színpad előtt a készülő új alkotmány ellen tiltakozó transzparenseket tartók tömege a Honvéd utcáig megtöltötte a teret.