Csáfordi Dénest tavaly választották meg a Fidesz színeiben Hajdúhadház polgármesterévé. A politikust – aki a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület városbeli járőrözése miatt került be a hírekbe – arról kérdeztük, hogyan lehetne megoldani a település legnagyobb problémáit: a közbiztonság, a munkahelyteremtés és az oktatás gondjait.
hvg.hu: Hajdúhadházon 14 ezer ember él, közülük kétezren vannak munka nélkül. Ezren pedig egy éve nem találnak állást. Mit tehet a városvezetés ebben a helyzetben?
Csáfordi Dénes: Valóban ez talán a legsúlyosabb problémánk. Igyekszünk változtatni ezen a helyzeten, de ezt a szituációt nem lehet gyorsan megoldani. Nyilvánvaló, hogy közmunkaprogramokra van szükség. De nem szokványos megoldásokra gondolunk, nem arra, hogy ténfergő emberek látszódjanak közmunkásnak öltözve a városban, hanem hogy ésszerű munkát kínáljunk nekik. Nemcsak parkrendezésről, a közterületek gondozásáról van tehát szó, hanem egy vállalkozó segítségével térkőgyártó üzemet szeretnénk beindítani. Persze ez sem megy gyorsan, de már zajlik a szervezés.
hvg.hu: Ha már a munkahelyteremtésről van szó, fontos lenne, hogy új üzemek létesüljenek. Láttunk idejövet egy modernnek látszó üzemet, az Unifát.
Cs. D.: Az sajnos éppen bezárt, de mellette most indul egy bútorüzem, remélhetően ez majd biztosít munkát az embereknek.
hvg.hu: Más vállalkozókkal is tárgyalnak? Felvették a kapcsolatot esetleges új befektetőkkel?
Cs. D.: Igen, tárgyalunk több potenciális befektetővel, de természetesen ezek a tárgyalások még nem zárultak le. A legfontosabb először az, hogy megteremtsük a lehetőséget a befektetésre. Így például el akarjuk készíteni a korszerű településrendezési tervet, amelyben ipari és kereskedelmi területeket jelölnénk ki, ahol a vállalkozók beindíthatják cégeiket. Jelenleg ugyanis nincs ilyen rendezési terv, öt-hat éve húzódik az előkészítés, a terv kidolgozása.
hvg.hu: Hogyan lehet addig segíteni, hogyan lehet munkahelyeket teremteni?
Cs. D.: Igyekszünk például segíteni a helybeli vállalkozókat: amit lehet, tőlük rendelünk meg, a közbeszerzéseken előnyben akarjuk őket részesíteni.
hvg.hu: Említette a közmunkaprogramokat, de nyilván csak rövid távon jelenthetnek megoldást. Az oktatás javítására is alighanem szükség lenne.
Cs. D.: Ez valóban így van, de éppen nálunk nemrégiben volt egy szegregációs ügy, amelynek nyomán azt az iskolát, ahová többnyire romák jártak, összevonták egy másikkal. Ennek az lett az eredménye, hogy a jobb tanulók azonnal máshová mentek. Most viszont elindult egy református iskola, abban bízunk, hogy ez javítja majd a helybeli oktatás helyzetét.
hvg.hu: És hogy állnak a középfokú oktatással?
Cs. D.: Jól működik a Szilágyi Dániel Gimnázium és Szakközépiskola, és a jövőben is igyekszünk támogatni, fejleszteni az ottani oktatást.
hvg.hu: Végül beszéljünk a Hajdúhadházról szóló hírekben legtöbbször emlegetett közbiztonságról. Mit tesznek a helyzet javításáért?
Cs. D.: Hosszabb távon a közbiztonságot csak akkor lehet javítani, ha sikerül munkahelyeket teremteni. A tétlenség szüli a bűnt – ez a mondás sajnos Hajdúhadházra is igaz, bár a településen nem olyan rossz a helyzet, mint ahogyan azt egyesek állítják. Rövid távon is tennünk kell azonban valamit: éppen ezért felvettem a kapcsolatot a rendőrséggel, egyeztetünk velük, segítjük, amiben lehet őket. A rend fenntartása azonban nem önkormányzati, hanem rendőrségi feladat. Az önkormányzat azzal járulhat ehhez hozzá, hogy például kiépíti a közvilágítást. Most szereztünk be új lámpatesteket, és elmondhatjuk majd hamarosan, hogy nem lesz olyan utca a városban, ahol nincs közvilágítás. Kis lépések ezek, tudom, de amit lehet, meg kell tennünk a helyzet javítására.
hvg.hu: És hogy állnak a polgárőrökkel?
Cs. D.: Az Országos Polgárőr Szövetséggel nagyon jó a kapcsolatunk, velük is folyamatosan egyeztetünk, mármint a helyi szervezetükkel. A Szebb Jövővért Polgárőr Egyesület járőrözésével az a helyzet, hogy addig, amíg csak helyi lakosok látják el a járőrözési feladatokat, nincs probléma. Annak azonban nem örülünk, hogy idegenek akarnak rendet tenni a településen. Ebben a formában nincs szükség rájuk.