Nézőpont Intézet: az ellenzék megosztott és erőtlen maradt
Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője szerint továbbra is látványos a kormányzóképes alternatíva hiánya, és Orbán Viktornak egyelőre nincs versenyképes kihívója.
A Nézőpont Intézet szerint a második Orbán-kabinet kétharmados többségét kihasználva növelni tudta a kormányzat mozgásterét az egy évvel ezelőtti országgyűlési választásokat követően, míg az ellenzék megosztott és erőtlen maradt az elmúlt tizenkét hónapban.
Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője kedden, a tavalyi voksolás évfordulója kapcsán az MTI-nek elmondta: a 2010 áprilisában tartott parlamenti voksolás után hatalomra kerülő Fidesz-KDNP a kabinet szerkezetének átalakításával kezdte kormányzóképességének erősítését, majd komoly intézményi, személyi, gazdasági változtatásokba kezdett. Ez az aktív, cselekvő kormányzás választói elvárás is volt a kisebbségi kormányzás után - fűzte hozzá.
Mint mondta, a Fidesz több ígéretét már kormányzása elején teljesítette, és vezető pozíciójának megőrzése, valamint az ellenzék bénultsága mellett számos változást indíthatott el, amit azonban éles kritikák is értek. Az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítése nagy támadási felületet biztosított a kormánnyal szemben, de a nyugdíjpénztári intézkedés ugyancsak muníciót kínált az ellenzéknek, a médiatörvény vitájában pedig nemzetközi kritikákkal is meg kellett küzdenie a Fidesznek - emlékeztet az elemző.
Szomszéd Orsolya úgy látja, a kormánynak a gazdaságpolitika területén új típusú megoldásokhoz kellett folyamodnia, a kabinet legfontosabb törekvése szerinte ugyanis az volt, hogy a bizalomvesztést elkerülve, az embereket közvetlenül érintő megszorítások nélkül jusson költségvetési többletforráshoz. A Nézőpont Intézet munkatársa szerint a Fidesznek ígéretei teljesítésével sikerült is megőriznie hitelességét. Kiemelte: az elsöprő kormányzati hatalommal szemben egy év után továbbra is egy rendkívül megosztott, erőtlen ellenzéki oldal áll szemben, amelynek pártjai még mindig a helyüket keresik az új parlamenti térképen.
Az MSZP belső harcokkal küzd, egyelőre nem a Fidesz, hanem "egymás legyőzésével" vannak elfoglalva a szocialisták, míg a Jobbik egy év alatt azt a tanulságot vonta le, hogy az utcai akciókhoz érdemes visszatérnie a parlamenti politizálás helyett - mutatott rá Szomszéd Orsolya. Hozzátette: az LMP igyekezett elutasítani a hagyományos, bal és jobboldali megosztottságon alapuló pártpolitizálást, de az alkotmányozás során "választania kellett" és a "Fidesszel szemben foglalt állást".
A Nézőpont Intézet elemzője arra is felhívta a figyelmet, hogy továbbra is látványos a kormányzóképes alternatíva hiánya, és - mint fogalmazott - Orbán Viktornak egyelőre nincs versenyképes kihívója. A Fidesz veszteségeiből az ellenzéki pártok nem profitáltak, és "addig valószínűleg esélytelenek is maradnak, míg a kormány nem vét komoly hibákat" - jegyezte meg Szomszéd Orsolya.