Gyermekvédelmis állásokat szűntet meg a főváros
Hetvenhárom gyermek- és ifjúságvédelmi álláshely végleges megszüntetéséről döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán. A képviselők 18 igen szavazattal, az ellenzék tíz nem szavazata, illetve két tartózkodása mellett fogadták el a feladatracionalizálásra hivatkozó határozatot.
A közgyűlés döntésével tizennyolc intézményben szüntette meg a jogszabályi kötelezettség feletti álláshelyeket. A város 2012-től évente 116,5 millió forintos megtakarítást vár az intézkedéstől.
Csomós Miklós főpolgármester-helyettes a döntés előtti vitában felszólalva hangsúlyozta: az oktatási ágazaton belüli racionalizációval nem sérülnek az intézmények működési feltételei, mint fogalmazott, nincs szó az MSZP által emlegetett szociális katasztrófáról. A városvezető megjegyezte, hogy a megszüntetett 73 álláshelyből 51-et eddig sem töltötték be, és mivel tíz alkalmazott már elérte a nyugdíjkorhatárt, ezért ténylegesen csak 12 alkalmazott munkahelyének megszüntetéséről van szó.
Horváth Csaba, a fővárosi MSZP frakcióvezetője elfogadhatatlan és oktalan takarékosságnak nevezte a lépést, amellyel szerinte úgy vonnak ki forrásokat az oktatási ágazatból, hogy közben nem számolnak a hosszú távú hatásokkal. Somfai Ágnes (LMP) felszólalásában a szakmai érveket, köztük az oktatás színvonalában várható változásra utalást hiányolta az előterjesztésből. Tarlós István válaszában úgy fogalmazott, nem hiányzik belőlük az empátia, de most az legfontosabb feladatuk, hogy "gatyába rázzák" a város pénzügyeit.
Az üres álláshelyeket május 1-jével vonják el az érintett intézmény létszámkeretéből, míg a felmentések június 1-jén kezdődhetnek. A Fővárosi Közgyűlés az ez évi költségvetési koncepció elfogadásakor döntött arról, hogy a gyermek- és ifjúságvédelmi ágazatban 130 fős létszámleépítést kell végrehajtani. A javaslat szerint a szakmai létszámok felülvizsgálata és a jogszabályi kötelezettség feletti 73 álláshely végleges megszüntetése e folyamat része.