Cohn-Bendit szerint vicces a magyar alkotmány elfogadásának módja
A magyar médiatörvényt vissza kell vonni, mert a politika hatalmát szolgálja a sajtó fölött - mondta a Népszavának adott budapesti interjújában Daniel Cohn-Bendit. Véleménye szerint az új alkotmány elfogadásának módja inkább vicces, mint demokratikus, tartalma pedig nem egyeztethető össze az európai normákkal, a többség hatalmát hivatott biztosítani a kisebbség fölött, ahelyett, hogy utóbbit védené.
Az Európai Parlament zöld frakciójának vezetője azt is közölte, nem a magyar zöldek vagy a szocialisták felbujtására alakította ki a véleményét.
A lap felvetésére, miszerint többször bírálta már Orbán Viktor miniszterelnököt és a médiatörvényt, a politikus leszögezte: a magyar sajtótörvényt vissza kellene vonni. "Nem változott a véleményem. Sem attól, hogy a magyar parlament módosította az Európai Bizottság követelésére, sem azután, hogy az Európai Parlament a néppárti frakció ellenére elítélte a törvényt. Károsnak, veszélyesnek tartom, mert a politika hatalmát akarja a sajtó fölé helyezni, ellenőrzés alá vonja a média minden területét" - fogalmazott Cohn-Bendit.
Arra a kérdésre, hogy ezért nevezte-e a miniszterelnököt "az európai Chaveznek", határozott igennel válaszolt. "Úgy gondolom, hogy a jobboldali populizmus jellemző figurái: Silvio Berlusconi és Nicolas Sarkozy mellett van Orbán Viktor helye. Mindhármukra jellemző, hogy összekacsintanak a szélsőjobbal. Az államosító, a külföldi vállalatokat sarcoló Orbán Viktor véleménye a sajtóról pedig különösen közel áll a venezuelai baloldali populista Chavez nézeteihez".
A jobboldali sajtó által felhozott pedofilvádakra a politikus úgy fogalmazott: soha nem volt és nem is pedofil. "Ez a vád - különösen a szélsőjobboldal részéről - időről időre felbukkan. Legutóbb a franciaországi választásokon, mégpedig ott egy liberális politikus szájából, de ő sem jött ki jól belőle, csak veszített a téma felmelegítésével. Az alapja egy 25 évvel ezelőtt megjelent könyv" - mondta.
Az alkotmány tervezetével kapcsolatos kérdésekre az alkotmány elfogadásának módjáról beszélt Cohn-Bendit. "Azt egyszerűen viccesnek tartom. Egy ilyen fontos dokumentumot nem lenne szabad március és április között átzavarni a parlamenten. Egy vadonatúj alkotmány szövegét alapos vitának kéne megelőznie, hosszas konzultációnak. Nem lehet az eljárást egyszerűen a többség akaratának érvényesítésére korlátozni" - mondta.