LMP: a kormány vonja be a civileket és a pártokat is a devizahitelezésről szóló egyeztetésbe
Az LMP felszólítja a kormányt, hogy a devizahitelezésről szóló konzultációba vonja be az érintetteket képviselő civil szervezeteket és a parlamenti pártokat is. A párt szerint a devizahitelezésben kialakult válsághelyzet nem oldható meg a kormány és a Bankszövetség színfalak mögött megkötött paktumával.
A párt az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint kedden az előterjesztő kormány kérésére elmaradt az Országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottságának a devizahitelezésben kialakult helyzettel kapcsolatos ülése. Ertsey Katalin és Vágó Gábor országgyűlési képviselők szerint a kormány olyan gyenge minőségű és semmitmondó dokumentumot hozott volna be a bizottság elé, hogy még saját maga sem vállalta annak megvitatását. Az anyagban konkrétumok csak a múlttal kapcsolatban szerepelnek, a jövőt olyan ködös megfogalmazásokba burkolják, mint hogy "a kormány folyamatosan dolgozik a devizahitelesek problémájának megoldásán, az első akcióterv nyilvánosságra hozatala óta intenzív munkálatok kezdődtek."
Egy év kormányzás után az érintettek többet várnak. Nem erről volt szó! - fogalmaznak a közleményben. Mint írják, az Országgyűlés lakhatási albizottságának megkeresésére nem reagált a zártkörű tárgyalások másik résztvevője, a Bankszövetség sem: a bizottság ülésén való részvételt a pénzintézetek érdekvédelmi szervezete nem tartotta fontosnak. Ezért ismételten, immár a nyilvánosság előtt kérjük a Bankszövetséget és a kormányt, hogy a színfalak mögött tervezett megegyezésről tájékoztassa az Országgyűlés, és ezen belül az LMP szakpolitikusait. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a titkos egyezség részleteit válogatott kormánypárti orgánumokból lehetett csak megismerni. Üdvözlik, hogy a kormány lemondani látszik arról, hogy kétes kimenetelű fedezeti ügyletekbe bonyolódjon, de az ezen túlmutató eddigi intézkedések - így a kilakoltatási moratórium további meghosszabbítása - önmagukban csak elodázzák a problémával való szembenézést. Miközben a kormány késlekedik, az LMP már hetekkel ezelőtt benyújtotta az Országgyűlésnek pénzügyi fogyasztóvédelmi javaslatcsomagját, amely többek között védett számlát hozna létre a legszükségesebb családi jövedelmek végrehajtás alól történő kivonására - olvasható a közleményben.