2011. április. 05. 06:09 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. április. 05. 05:50 Itthon

350 ezer eurónyi tartozást törlesztett a Mal Zrt.

Hétfőn 350 ezer eurót fizetett ki a Mal. Zrt. az áramszolgáltatónak a tartozásából. Korábban a Magyar Nemzet írt arról, hogy több mint kétmilliárd forinttal tartozik a tavaly vörösiszap-katasztrófát okozó Mal Zrt. a be nem fizetett gáz- és villanyszámlák miatt. Az E-On-nál megerősítették a lap információit.

A vörösiszap katasztrófával kapcsolatos kormányzati honlapon Bakondi György hétfőn azt közlte, hogy hétfőn 350 ezer eurót fizetett ki a MAL a tartozásából, csütörtökön pedig újabb 300 ezer eurót fizet ki. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója, katasztrófavédelmi kormánybiztos a közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy az áram kikapcsolása megállítaná az üzemben folyó termelést, és ezzel csődbe vinné a MAL-t. A termelés és a kereskedelem adatai, a likviditás adatai alapján pedig komoly esély van arra, hogy rendezni lehet ezeket az adósságokat.

Bakondi György beszámolt arról, hogy több per zajlik a Mal Zrt. ellen, ezt egyelőre magánszemélyek indították, de az állam is perrel fogja a károkozóval szemben érvényesíteni a katasztrófával kapcsolatos költségeit. Ez azonban még időt igényel, még 3-4 per van hátra, a bíróság még nem jutott odáig, hogy kimondja a Mal Zrt. felelősségét. A peres eljárások akár több évig is elhúzódhatnak.

A kormánybiztos utalt arra is, hogy lezárult a katasztrófavédelmi törvény társadalmi vitája, és hamarosan az Országgyűlés elé kerül a javaslat. A rendelkezés szerint a veszélyes anyaggal foglalkozó vállalatok bevételük 0,1 százalékát kötelesek lennének befizetni egy katasztrófavédelmi alapba, egységes iparbiztonsági hálózatot hoznának létre, új alapokra helyeznék a veszélyhelyzetek kezelésénél az állami feladatokat, és az irányításban az állam nagyobb szerepet kapna.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.