Gyurcsány: Orbán három fronton harcol és elbukik
Bár vannak, akik szerint 2010-ben egy húszéves periódus zárult le, szerintem sokkal inkább a Fidesz 1998-tól kezdődő, politikailag kudarcos korszaka zárul most le - mondta Gyurcsány Ferenc volt kormányfő abban a nyilatkozatban, amelyet a 168 Óra című hetilapnak adott. Szerinte a Fidesz szükségszerűen elbukik.
Két, egyformán legitim szemlélet él jelenleg az MSZP-n belül; az egyik szerint a párt jól végzi a dolgát, csak többet kellene mozogni, a másik szerint az MSZP-ből új pártot kell formálni - vázolta fel a szocialista párton belüli stratégiákat Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, elismerve, az elsőt Mesteházy Attila pártelnök képviseli, a másodikat pedig a Gyurcsányhoz köthető Demokratikus Koalíció Platformja. A 168 Óra legfrissebb számában megjelent interjúban a volt kormányfő felvázolja: a párton belüli dilemmát az okozza, hogy a Fidesszel szembefordulók tömegeit balról, vagy balközépről kellene megszólítani. Gyurcsány Ferenc szerint szélesebb kört, a polgári közepet balközépről lehet integrálni.
A volt kormányfő szerint vannak, akik úgy tartják, hogy 2010-ben egy húszéves belpolitikai ciklus zárult le, az új időszakban pedig a Fidesz jobboldalról igyekszik befogni a magyar társadalmat, ezért az MSZP-t balra húznák. Gyurcsány szerint viszont inkább a Fidesz 1998-ban kezdődő, kudarcos politikájának lezárása történik majd a Fidesz - feltételezett - bukásával. Megítélése szerint ugyanis 1990 és 1998 között a polgári demokratikus közép pártjai váltották egymást, ám a Fidesz-kormány elhagyta a demokratikus közepet és szélről kezdte bombázni a társadalmat, élethalálharccá téve a magyar politikát, amiben kényszerűen elindult az egymásra licitálás.
Gyurcsány elismeri, a száznapos programokkal a szocialisták is elhagyták a polgári közepet, belehajszolták magukat a kényszerígéretekbe, és amikor 2006-ban próbáltak ebből kitörni, nem ment.
A volt miniszterelnök szerint Orbán három fronton hirdetett harcot: a szabadelvű-szekuláris államot fundamentalista-keresztény állammá akarja fazonírozni, de ezzel elveszíti a jobbközepet; a lecsúszottaknak gumibotot kínál, a közalkalmazottak pedig az adórendszer miatt járnak rosszabbul; a világgal szemben folytatott szabadságharcában pedig szövetségeseit veszítette el.
Gyurcsány szerint a magyar társadalom kétlelkű, egyszerre van benne "Hunnia rögvalósága, bezárkózása, az önfelmentés", valamint "Pannónia modern, nyugatos, nyitott szemlélete". Orbán Viktor azt ígérte: ő majd egyszerre jeleníti meg a kettőt, de mára kiderült, hogy nem képviseli a polgári modernizációt, ám azok ügyét sem, akik a leszakadástól való félelmükben szavaztak rá és csodát vártak - vélekedik Gyurcsány, aki szerint a Fidesz-elnök politikai vereségét az fogja okozni, hogy kormányzásából hiányzik Pannónia nyitottsága és a Hunnia képviseletéhez szükséges emberi, szociális érzékenység.
A szocialista képviselő arról is beszélt, hogy bár érzése szerint a társadalmi ellenérzések egyre nőnek majd a kormánnyal szemben, az MSZP stratégiájának nem szabad követnie a Fidesz 2006-ot követő ellenzéki stratégiáját. Ráadásul szerinte a szocialisták még akkor sem vehetnék át a kormányrudat, ha a Fidesz "holnap" megbukna, erre ugyanis nincsenek még felkészülve. A célja ezzel együtt az, "hogy együtt győzzük le ennek a neohorthysta történelmi tragikomédiának a főszereplőjét, Orbán Viktort".