2011. március. 21. 15:41 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. március. 21. 15:29 Itthon

Döntöttek az alkotmányozás pontos menetéről

Az Országgyűlés hétfőn egyszerre fogadta el az alkotmányozási időszak valamennyi plenáris ülésének napirendjét.

Március 22-én, kedden a napirend előtti felszólalások után kezdődik az expozékkal az új alkotmányról szóló javaslatok együttes általános vitája, amely négynapos lesz (22-én, 23-án, 24-én és 25-én), majd március 28-án hétfőn lezárják.

Két javaslatot tárgyal a Ház: a Fidesz-KDNP alaptörvény-tervezetét, valamint Szili Katalin független képviselő "A Magyar Köztársaság Alkotmánya" című törvényjavaslatát. Utóbbit hétfőn tárgysorozatba vette az Országgyűlés. Az együttes általános vitához 40 órás időkeret lesz.

Március 28-án, hétfőn a napirend előtti felszólalások után lezárják az alkotmánytervezetek általános vitáját, majd döntenek azok részletes vitára bocsátásáról. Ugyanazon a héten, április elsején, pénteken kezdődik a részletes vita, 15 órás időkeretben. Április 4-én, hétfőn folytatják, majd lezárják a részletes vitát, amelynek végéig van lehetőség kapcsolódó módosító indítványok benyújtására.

Április 11-én, hétfőn a napirend előtti felszólalások után szavaz a Ház a módosító javaslatokról. Április 18-án, hétfőn a záróvita, majd a zárószavazás következik az új alkotmányról, amelynek elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának "igen" szavazata szükséges.

Az alkotmányozási időszakban lesznek napirend előtti felszólalások, interpellációk, azonnali kérdések, kérdések a plenáris üléseken és szükség esetén a mentelmi ügyeket is megvitatják. A Házbizottság ugyanakkor nem ülésezik a szokott rendben, mivel az Országgyűlés más törvényjavaslattal nem foglalkozik ebben az időszakban.

Az államfő várhatóan április 25-én írja alá az új alaptörvényt ünnepélyes keretek között, ha azt valóban elfogadják 18-án.

Hirdetés