Látássérültek mondatnák le Réthelyit
Lemondásra szólította fel Réthelyi Miklós minisztert a Látássérült Állampolgárok Jogaiért Mozgalom, mert szerintük a szaktárca cserbenhagyta a rászorulókat azzal, hogy az ígéret ellenére nem írt ki a pályázatot a látássérültek rehabilitációját végző országos hálózat működtetésére.
A mozgalom az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében emlékeztetett arra: március 11-én demonstráltak a Nemzeti Erőforrás Minisztérium épülete előtt, akkor az érintettek és a sajtó jelenlétében ígérte meg Szőke László, a tárca fogyatékosságügyi főosztályvezetője, hogy napokon belül pályázatot írnak ki. Ez a pályázat biztosíthatna anyagi forrást és menthetné meg a látássérültek rehabilitációját végző országos hálózatot. A szervezet közlése szerint azonban a tárca a szükséges pályázatot az ígéret ellenére nem írta ki.
A közleményben az áll: az elmúlt másfél évben a magyar állam 114 millió, az Európai Unió 682 millió forintot költött nyolc rehabilitációs központ kialakítására, ezek 1200 ember ellátására képesek évente. A mozgalom hozzátette, hogy az uniós pénzeket nem illene, "de nem is lehetséges veszni hagyni következmények nélkül: a magyar állam a szükséges fenntartási költségek megvonásával pénzügyi korrekciós eljárás megindítását kockáztatja".
"A rászorulókat cserbenhagyó, a nyilvánosság előtt tett ígéretet be nem tartó, a közpénzzel könnyelműen bánó minisztériumi vezetés nyilvánvalóan alkalmatlan a rábízott feladat elvégzésére. A Látássérült Állampolgárok Jogaiért Mozgalom ezért felszólítja Réthelyi Miklós minisztert: vállalja a felelősséget az általa vezetett tárca mulasztásaiért és mondjon le megbízatásáról" - áll a közleményben.
Szőke László a március 11-i demonstráción azt mondta: sajnálatosnak tartja, hogy az előző kormány mulasztását rajtuk kérik számon. Az ugyanis nem készített olyan középtávú pénzügyi tervet, amelynek révén az elemi rehabilitációs központok működése a fejlesztési projekt lezárulta után biztosítható lett volna. Sajnálatosnak nevezte, hogy a központok olyan szerződést írtak alá, amelyről utóbb kiderült: a teljesítését nem tudják vállalni. A szerződés értelmében ugyanis maguk a szolgáltatók vállalták a szolgáltatás biztosítását öt évre.
Mint mondta, mindezek ellenére a kormány igyekszik mindent megtenni az elemi rehabilitációs központok működéséért és azért, hogy a látássérültek továbbra is igénybe tudják venni a szolgáltatást. A tárca napokon belül pályázatot ír ki, amelynek révén biztosítani fogják a központok működését ez év márciusától az év végéig - hangsúlyozta akkor a főosztályvezető.