2011. március. 17. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 17. 15:06 Itthon

Kilenc személyt törölnek a budapesti díszpolgárok közül

A Fővárosi Közgyűlés várhatóan kilenc személyt töröl a főváros díszpolgárai közül. Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester azzal indokolja a kezdeményezést, hogy az érintettek a magyar szabadságharc és a demokrácia ellenségei voltak.

A testület március 23-ai ülésére tett - a Budapest portálon csütörtökön ismertetett - előterjesztés szerint Sztálint "hivatalosan és örökre" törlik a díszpolgárok sorából. A felsoroltak között van még Haynau, Jellasics, Windischgratz, és Bach, valamint Ivan Paszkevics, Felix Schwarzenberg, Grünne Karl Ludwig és Karl Geringer. Az előterjesztő emlékeztet arra, hogy a városegyesítés előtt Buda és Pest városa külön adományozott díszpolgári címet. A főpolgármesteri előterjesztés arra is utal, hogy a 2004-ben született közgyűlési állásfoglalás - ami szerint "nem tekinthető díszpolgárnak Sztálin" - nem meríti ki a hivatalos törlés fogalmát.
   
A testület ugyanakkor várhatóan megváltoztatja a díszpolgári cím adományozásáról szóló rendeletét, és lehetővé teszi, hogy a jövőben ne csak élő személy kaphassa meg a díjat, hanem posztumusz is adományozható legyen. A változtatásra azért van szükség, mert Tarlós István március 4-ei sajtótájékoztatóján bejelentette: Elvis Presley-ről kívánnak teret elnevezni Budapesten. A közgyűlés várható döntésének megfelelően a jövőben nem kell majd 25 évig várni arra, hogy egy személyről utcát nevezzenek el; a javaslat szerint ezt az időt 5 évre csökkentenék.
   
Tarlós István az említett sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy "csomagban" módosítaná több közterület elnevezését is. A főpolgármester szerint ugyanis vállalhatatlan, hogy Budapesten még mindig olyan emberek nevét viselik utcák vagy közterek, akik a demokratikus berendezkedés ellen tevékenykedtek. Példaként említette, nem tartja kívánatosnak, hogy 1919-es kormánybiztosok és veteránok nevét viseljék a budapesti utcák. Ez még az MSZP jelenlegi ideológiájával sem harmonizál - jegyezte meg. Úgy fogalmazott, vannak dolgok, amelyektől nem szabad megijedni. A főpolgármester közölte azt is, hogy "második lépcsőben", várhatóan az ősszel a közterületi szobrok felülvizsgálatára is sor kerül.

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.