Martonyi: kedvező fordulatok Észak-Afrikában
Az eredeti napirendet módosítva az észak-afrikai helyzet volt a fő téma az uniós külügyminiszterek informális gödöllői találkozóján pénteken. Martonyi János külügyminiszter szerint nem szabad elfeledkezni arról, hogy kedvező fordulatok is történnek a régióban, így például Marokkóban.
A miniszteri tanácskozás első napját záró sajtótájékoztatóján a tárcavezető üdvözölte, hogy biztató változások is tapasztalhatók a térségben. VI. Mohamed marokkói király átfogó alkotmányos reformokat jelentett be. Az uralkodó a nemzethez intézett szerda esti televíziós beszédében közölte, a reformok keretében bővítik az egyéni és kollektív szabadságjogokat, erősebb szerepet kapnak a politikai pártok, valamint nagyobb jogköröket biztosítanak a helyhatóságoknak.
Az Európai Unió állam- és kormányfői a pénteki brüsszeli csúcstalálkozójukról kiadott közleményben azt a politikai üzenetet fogalmazták meg, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezetőnek mennie kell - idézte fel Martonyi János. Hozzátette: az Európai Tanács nyilatkozatában rögzítette, hogy az országban kialakult helyzet nagy aggodalomra ad okot.
A 27 tagállam vezetői hangoztatták: minden lehetőséget meg kell vizsgálni a polgári személyek védelmére Líbia térségében, de a katonai jellegű lépésekhez szükség van az ENSZ Biztonsági Tanácsának és az Arab Ligának a hozzájárulására. "A tagállamok minden lehetőséget megvizsgálnak, feltéve, hogy egyértelműen adott azok szükségessége, világos jogi bázisa és támogatottsága a régió által" - olvasható az ülésről kiadott közös nyilatkozatban.
Martonyi János sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a líbiai helyzettel kapcsolatban nagyon fontos a folyamatos együttműködés az Arab Ligával. Mint kifejtette: a miniszterek megvitatták, hogyan segíthetnék a demokráciaépítést és milyen intézkedéseket alkalmazhatnak a térségben.
A Nemzeti Múzeumban tartott munkavacsorán és a tanácskozás második napján a tagállamok külügyi tárcavezetői folytatják a tárgyalást, szombaton az uniós miniszterekhez csatlakoznak a tagjelölt államok delegációi is, mivel ezeket az országokat szeretnék minél jobban bevonni a munkába - mondta Martonyi János.
A hivatalos program szerint az uniós miniszterek szombaton főként a líbiai, tunéziai és egyiptomi eseményeket tekintik át.A kétnapos találkozó eredeti napirendjén az szerepelt, hogy a miniszterek pénteken a Lisszaboni Szerződés hatálybalépésével átalakult külügyi szervezet és azon belül a külügyi szolgálat felállításának első évéről készült elemzést tekintik át.
A tárcavezetők csütörtökön már Brüsszelben is találkoztak, hogy előkészítsék a pénteki állam- és kormányfői csúcsot. A külügyminiszterek üdvözölték az észak-afrikai régióban végbemenő demokratikus változásokat és kiterjesztették a líbiai vezetést sújtó korábban meghozott szankciókat. Döntöttek továbbá a líbiai javak befagyasztásáról szóló lista, illetve a fegyverembargó kibővítéséről, hogy gazdaságilag és politikailag is elszigeteljék a rezsimet.