Budai Gyula: újabb tabuhoz nyúltunk az ELTE vizsgálatával
Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorának nyilatkozott, beszélt a Fradinál és a Magyar Úszó Szövetségnél kezdendő vizsgálatokról is.
"Gyárfás Tamásnak is azt tudom javasolni, hogy amennyiben gondja és problémája van, akkor nagyon nagy szeretettel várom a kormánybiztosi hivatalba" - nyilatkozta a Duna Televízióban Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos, hozzátéve: az úszószövetség elnöke szerint ő olyan százmilliókat követel rajta, amit meg sem kapott a szövetség. “Elő kéne venni Gyárfás úrnak a KEHI vizsgálatát, amely sokkal korábbi, mint hogy Bánki Erik minket felkért volna a vizsgálatra. Már ott megszülettek ezek a megállapítások, amit Gyárfás Tamás szintén vitatott" - mondta.
Budai Gyula szerint a KEHI vizsgálódása korrekt és átfogó volt – saját hivatala is a KEHI megállapításai és a minisztériumtól megkapott anyagok alapján végzi majd el az úszószövetség átvilágítását. "Még egyszer mondom: azt javasolnám Gyárfás Tamásnak, hogy ne üzengessen nekem a sajtón keresztül, hanem ha gondja van, keressen meg. Én nyitott vagyok, beszéljük meg, és el fogom mondani, mi az álláspontunk ebben a kérdésben" - jelentette ki a kormánybiztos.
Tátrai Miklósék felelősségét is felvetik a Fradi ügyében
A Ferencváros Labdarúgó Zrt. Vizsgálatára az okot az elnöki poszton történt váltás adta, Kubatov Gábor kérte a privatizációs folyamatok áttekintését – mondta kérdésre válaszolva Budai Gyula. Annak vizsgálatára is felkérést kaptak, hogy a szerződésben vállalt mellékkötelezettségeket a McCabe-féle cégcsoport milyen okból nem teljesítette - tette hozzá.
"A szerződésben szerepel, hogy 2010-ig 1,2 milliárd forintért a labdarúgó stadiont fel kell újítani. Ezt a szerződést többször módosították, és most ott tartunk, hogy McCabe úr nem tart igényt a Ferencvárosra, a stadion felújítása nem történt meg. Nekem nagyon erős gyanúm van abban a kérdésben, hogy a részvénycsomag megvásárlása mögött egy ingatlanbiznisz – a Ferencvároshoz tartozó területek megszerzése – húzódik" - szögezte le a kormánybiztos.
Hozzátette: már vizsgálják a vagyonkezelő lehetséges felelősségét az értékesítésben; az "első nekifutás" alapján azt látják, hogy a vagyonkezelő volt vezetőjének, Tátrai Miklósnak jelentős felelőssége van abban, hogy a Ferencváros értékesítése ilyen módon történt – érvelt Budai Gyula.
A kormánybiztos szerint tabuhoz nyúltak az ELTE vizsgálatával
Az ELTE ellenőrzése kapcsán – szintén kérdésre reagálva – Budai Gyula kijelentette: a kormánybiztosi hivatala "megint egy olyan tabutémához nyúlt", ami az elmúlt húsz évben nem nagyon volt megengedett; ugyanezt kapták meg az ún. filozófuspályázatok vizsgálata során, hogy tudniillik "milyen alapon vizsgálják a baloldali értelmiséget".
"Én úgy gondolom, hogy egyszer itt az egyetemek gazdálkodásában is rendet kéne teremteni. Nap mint nap hallom a problémákat, hogy nincs elegendő pénz. Amikor meg elindítunk egy vizsgálatot, azt vesszük észre, hogy százmilliók röpködnek jobbra-balra, hatvanegy millióért gépkocsit vásárolunk, több százmilliós üzemeltetési szerződések vannak. Ezek szerint van pénz az egyetemek-főiskolák gazdálkodásában, csak lehet, hogy nem megfelelően használják ezeket a forrásokat. Ésszerű, jól átlátható gazdálkodás kéne a felsőoktatásban. A miniszteri vizsgálatnak mindenképpen ebbe az irányba kellene elmenni" - hangoztatta a kormánybiztos.
Meghatározták, mit kell vizsgálnia a minisztériumnak
"Mi konkrétan meghatároztuk a miniszter úr számára, hogy mik a vizsgálandó területek" – utalt Budai Gyula arra, hogy a Réthelyi Miklós vezette Nemzeti Erőforrás Minisztériumának további vizsgálatok folytatását javasolta az ELTE-n. A vizsgálatra kijelölt területek közé sorolta a közbeszerzési eljárásokat és az olyan vállalkozási szerződéseket, amikor az ELTE-n közalkalmazottként dolgozók saját cégükkel végeztetnek munkát; "egyrészt közalkalmazottként kapja a fizetését, ezen túl az általa képviselt gazdasági társaság is megbízási szerződésben van az ELTE-vel" - részletezte a kormánybiztos.
"Ezeket át kell nézni, ez óriási mennyiségű szerződés. Mi ezt nem tudtuk áttekinteni, általánosságban vizsgáltuk. De kell egy részletes vizsgálat is ebben a kérdéskörben" - mondta Budai Gyula. Hozzátette: kifogásolja, hogy az egyetemnek olyan céggel van bérleti illetve üzemeltetési szerződése, amely cég az ún "HM-vesztegetési ügyben érintett" – a KIPSZER-csoporthoz tartozó Kipszer Zrt. egyik tagjával. "Úgy gondolom, itt is lenne mit tenni és felülvizsgálni" - érvelt Budai Gyula.