2011. március. 02. 09:59 Népszava Utolsó frissítés: 2011. március. 02. 10:33 Itthon

Budai azt állítja, nem vizsgálódhat Esztergomban

Az elszámoltatási biztos szerint jogszabályi akadálya van annak, hogy az esztergomi Fidesz gyanús ügyeit vizsgálhassa - írja a Népszava.

Nem vizsgálhat mindent "az utolsó fűszál eltűnéséig mind a 3200 magyar önkormányzatnál" - mondta az elszámoltatási kormánybiztos a Népszava kérdésére, hogy kiterjeszti-e az ellenőrzést az LMP két parlamenti képviselőjének nyílt levele nyomán az Esztergomban, az önkormányzat előző, fideszes vezetése idején történt gyanús ügyekre is. Budai Gyula kifejtette: az ezek kivizsgálását a parlamentben kérő Schiffer András LMP-frakcióvezetőnek is azt válaszolta, erre jogszabályi lehetősége sincs.

Az ökopárt politikusai felhívták Budai figyelmét arra, hogy kormánybiztosi mandátuma az elmúlt nyolc év botrányos ügyeinek feltárására szól, ebbe pedig beletartozik az az időszaknak is, amíg tavaly őszig Meggyes Tamás irányította a várost. Schiffer azt vetette a kormánybiztos szemére, hogy pártja "kettős mércével mér", holott "mindennek a teteje, amit a Fidesz képviselői tettek Esztergommal".

Budai arra hivatkozott: a jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy önkormányzatok által kötött szerződéseket vizsgáljon, mert ez az Állami Számvevőszék (ÁSZ) feladata. Ezért - folytatta - továbbította az ÁSZ-nak a párt levelét. Adóforintok vitatott felhasználásra egyébként már az ÁSZ-nak a város gazdálkodásáról nemrég nyilvánosságra hozott számvevői jelentése is utalt. A dokumentum Meggyes felelősségét is felvetette, amiért a közbeszerzési előírások mellőzésével kötött 2009-ben - a jogszabályi értékhatárt többszörösen meghaladó összegű - szerződést az UD Zrt. egyik volt vezetőjének - jelenleg a Katonai Biztonsági Hivatal főigazgató-helyettesi posztját betöltő Horváth Józsefnek - a tulajdonában állt kft.-vel közösen alapított önkormányzati társasággal.

Tétényi Éva független polgármester eközben feljelentést tett az ügyészségen. Feljelentésében az ÁSZ-vizsgálatra utalt: eszerint Meggyesék a helyi gyermekek támogatására létrehozott Szent Miklós Alap pénzét hitelfedezetre használták fel. Az alap pénzével végrehajtott pénzügyi manőverek pedig a vádak szerint milliós károkat okoztak a városnak.

Az LMP az alap gazdálkodásának anomáliáin kívül további több tucat gyanús ügyet, "mutyit" ajánlott az elszámoltatási kormánybiztos figyelmébe. Több megbízási és tanácsadói szerződést sorolt fel, melyeknél feltűnő az ár-érték aránytalanság - ezek közül kettőben már nyomozás folyik. Hűtlen kezelés gyanújával szintén nyomoznak az előző, fideszes vezetés idején működő sajátos esztergomi hivatali premizálási rendszer ügyében. Az ÁSZ-jelentésben ugyancsak felelőssé tett volt jegyző, Marosi György - aki ma már egy állami cég, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet jogi igazgatója - volt a korábbi polgármester mellett a rendszer előterjesztője és haszonélvezője. Meggyes ennek révén mintegy 32 millió forint közpénzhez juttatta két év alatt ismerőseit, fideszes barátait.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.