Garázdaság miatt fizethet az önkormányzati képviselő
Garázdaság vétsége miatt 180 ezer forint pénzbüntetésre ítélte a Kecskeméti Városi Bíróság kedden kihirdetett ítéletében Sipos László kecskeméti önkormányzati képviselőt. Az ítélet nem jogerős, mert a vádlott három nap gondolkodási időt kért.
Demeter Gábor bíró indoklása szerint a bizonyítási eljárás alapján megállapítható, hogy a vádlott cselekménye alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást keltsen. A vádlott a terhére rótt garázdaság vétségének elkövetése idején Kecskemét fideszes alpolgármestere volt, jelenleg is önkormányzati képviselő.
Az ítélet indoklása szerint vádlott barátjával 2009. december 4-én este megjelent a megyei kórház egyik osztályának zártkörű rendezvényén, és onnan felszólítás ellenére sem távozott. A vádlott barátját szóváltás után a rendezvény biztonságáért felelős személyek a földre vitték, mire Sipos László az egyik biztonsági őrt a nyakánál fogva próbálta elrántani.
Az ügy nyomozati szakaszában mintegy harminc tanút hallgattak ki, egy részüket a bíróság is meghallgatta. Több tanú is egybehangzóan állította, hogy a pszichiátriai osztály zártkörű rendezvényen megjelenő Sipos Lászlót és barátját a szervezők felszólították a távozásra. Sipos László barátja vitába keveredett egy személlyel, mire a vádlott a segítségére sietett. A vádlott az egyik férfinak hátulról megfogta a nyakát. Ezután a teremben tartózkodó ápolók Sipos Lászlót és barátját a földre vitték, majd kivezették a teremből, és hívták a rendőrséget.
A történtek után Sipos László az alpolgármesteri megbízatásáról lemondott, de képviselői mandátumát megtartotta. Sipos Lászlót a Fidesz képviselőjelöltként indította a 2010-es októberi önkormányzati választáson, azon ismét mandátumot nyert.
Göblyös Péter ügyész perbeszédében azt kérte, hogy a bíróság egyrendbeli garázdaság vétségében mondja ki bűnösnek a vádlottat, és pénzbüntetést szabjon ki. Indoklása szerint a vádlott védekezését a tanúvallomások cáfolták, bűnössége fennáll.
A beszerzett bizonyítékok alapján megállapítható, hogy a zártkörű rendezvényen a vádlott és társa hibájából történt a rendbontás - tette hozzá.
Göblyös Péter ügyész kiemelte: a tanúk az ügyben értékelhető, releváns vallomást tettek, így kétséget kizáróan megállapítható, hogy a vádlott a garázdaság vétségét elkövette.
A védő perbeszédében hangsúlyozta: a tanúk egy része nem is látta a történteket, ennek ellenére vallomást tettek. Véleménye szerint a történtek nem rekonstruálhatók, a garázdaság vétsége nem állapítható meg, mert Sipos László magatartása nem volt kihívóan közösségellenes. Kérte a bíróságot, hogy mentse fel védencét a terhére rótt cselekmény alól.
Sipos László az ítélethirdetés előtt elmondta: azon az estén csak olyan dolog történt, ami gyakran előfordul más közösségi összejöveteleken is.
"Nem állt szándékomban senkit sem megbotránkoztatni" - mondta, majd utalt arra, hogy régóta polgárőrként tevékenykedik.
A bíróság garázdaság vétségében bűnösnek találta a képviselőt, és 180 ezer forint pénzbüntetésre ítélte; ha nem fizeti be, 120 nap elzárásra kell átváltoztatni. Sipos Lászlót kötelezték 6100 forint bírósági költség megfizetésére.
Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, Sipos László pedig három nap gondolkodási időt kért.