2011. február. 17. 20:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 17. 20:08 Itthon

Debreceni Ítélőtábla: hat év börtön társasházi gyújtogatásért

Hat év börtönbüntetést szabott ki csütörtöki jogerős ítéletével a Debreceni Ítélőtábla arra a férfira, aki Ózdon felgyújtotta társasházi lakását, több ember életét veszélyeztetve ezzel – közölte Koszta János, az ítélőtábla sajtószóvivője.

Ismertetése szerint az első fokon eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság ítéletét fegyházról börtönbüntetésre változtatta a táblabíróság Balla Lajos vezette büntetőtanácsa, amely különös kegyetlenséggel, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés kísérletében találta bűnösnek M. Bélát.

Az ügy előzménye, hogy a férfi és felesége között a viszony 2008 őszén megromlott, az asszony el is költözött a vádlottól, de nevelt lánya vele maradt. A férfi a 21 éves lányt tette felelőssé a feleségével kialakult viszonyért, így többször is életveszélyesen megfenyegette őt.

2008. október 26-án ittas állapotban azzal fenyegetőzött, hogy felgyújtja a lakást, ha felesége nem költözik vissza hozzá. A férfi a délutáni órákban beváltotta fenyegetését és egy ruhásszekrény alatt meggyújtott egy papírköteget.

Kis idő múlva a füst kezdett beszivárogni a lány szobájába, de mivel a lakás valamennyi ablakán rács volt, nem tudott kimenekülni. A barátját hívta telefonon, aki a helyszínre sietett, a lány pedig az ablakon kiadta neki a kulcsokat. A férfi kívülről ki tudta nyitni a lakás ajtaját, ő vitte ki a füsttel teli folyosón keresztül a teljesen pánikba esett lányt.

Az időközben kiérkező tűzoltók megállapították, hogy a négyemeletes társasház földszinti lakásában és a ház többi részén a lángok alig húsz perc alatt szétterjedtek volna, de a füst önmagában is veszélyeztette a lakókat.

A vádlott által elkövetett bűncselekmény büntetési tétele 10-15 évig terjedő szabadságvesztés, vagy életfogytig tartó szabadságvesztés büntetés lehet. A bíróság azonban nyomatékos enyhítő körülményként értékelte, hogy a 64 éves vádlott eddig büntetlen volt és cselekménye is kísérleti szakban maradt. A bíróság megítélése szerint a törvényi minimumként meghatározott 10 év szabadságvesztés büntetés eltúlzott joghátrányt jelentett volna a vádlottal szemben.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.