Egykori pénzügyőrök ellen emeltek vádat Kecskeméten
Két pénzügyőr ellen emelt vádat a Kecskeméti Nyomozó Ügyészség, mert hozzájárultak ahhoz, hogy egy ismeretlen elkövető vámtartozás megfizetése nélkül forgalomba hozhasson Kínából származó fokhagymaszállítmányokat Magyarországon. A Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal elbocsájtotta a két vámost és feljelentést tett az ügyben.
A vádirat szerint egy holland cég 2009. január 16-án Kínából származó fokhagyma szállítmányokat indított magyarországi átrakodással Románián keresztül Moldáviába. A szállítmányokat a Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal az Európai Unió egységes elektronikus árútovábbítási rendszerében továbbította. A fokhagyma szállítmány 22.000 kilogramm volt.
A szállítmány 2009. január 19-én érkezett Kecskemétre, a Bertrans Vámudvarba. A holland árútovábbítási okmányon az elsőrendű vádlott részére kiadott vámhivatali bélyegző lenyomata volt. A szállítmány indítását még azon a napon az elsőrendű vádlott engedélyezte. A szállítmány biztosítékaként az IBUSZ Utazási Irodák Idegenforgalmi Kft. egyedi garanciajegyét tüntette fel a pénzügyőr, aminek felhasználásával az elsőrendű vádlott a vonatkozó jogszabályok és utasítások figyelmen kívül hagyásával 2009. január 23-én vámmentesítést végzett az elektronikus árú továbbítási rendszerben. Nem várta meg azt, hogy a román vámhivatal elektronikus üzenetben tájékoztatta volna a magyar vámhivatalt az Európai Unió területéről történő kiléptetésről. Az árútovábbítási okmány szerint a fokhagymának 2009. január 27-ig meg kellett volna érkezni a romániai Albita Vámhivatalhoz.
A Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal kérésére a román vámigazgatás azt a választ adta, hogy a szállítmányok nem érkeztek meg hozzájuk, valamint az okmányokon szereplő aláírások és bélyegzőlenyomatok hamisak.
A vádirat szerint az elsőrendű vádlott két kamionnyi, míg a másodrendű vádlott hasonló módszerrel, további két kamionnyi, összesen 88 tonna fokhagyma vám alóli mentesítését végezte el hamisított papírokkal. A pénzügyőrök nem tartották be az Európai Bizottság előírásait, ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy az ismeretlen elkövető jogszerű vámtartozás megfizetése nélkül szabadforgalomba hozhassa a fokhagymaszállítmányokat az EU területén. A vádlottak ezzel hozzájárultak ahhoz is, hogy az ismeretlen forgalomba hozó vámbiztosíték és vámfizetés nélkül értékesíthette a szállítmányt - ismerteti a vádirat.
A hivatal által megállapított vámtartozás szállítmányonként meghaladta a 10 millió forintot az általános forgalmi adóval együtt. A vádhatóság a két vádlottat folytatólagosan, részben társtettesként, hivatali visszaélés bűntettének az elkövetésével vádolja. A tárgyalás a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyik majd, de a dátuma még nincs kitűzve.
Az ügy ezzel nem fejeződött be, mert a Kecskeméti Vám-és Pénzügyőri Hivatal a szállítmányok miatt vám és forgalmi adó megfizetésére kötelezte a Bertrans Vámudvar Kft-t, különböző formai okokra hivatkozva. A gazdasági táraság fellebbezett, majd annak elutasítása után bírósághoz fordult. A Bács-Kiskun Megyei Bírósághoz 2010 áprilisában meghozott ítéletében hatályon kívül helyezte a Vám- és Pénzügyőrség Dél-alföldi Regionális Parancsnoksága közigazgatási határozatát.
A vámhatóság ezután a Legfelsőbb Bírósághoz fordult. Az MTI információi szerint a Legfelsőbb Bíróság már két kamion fokhagymaszállítmány ügyét tárgyalta és a vámhatóságnak adott igazat annak ellenére, hogy a vámosok garanciahamisítását az elektronikus rendszer tartalmazza. A Legfelsőbb Bíróságon csütörtökön folytatódik a per.
Magyarországon 2008-ban 600 hektáron 4600 tonna fokhagymát termeltek. A hazai fogyasztás kielégítésére 1500 tonnát importáltunk, legnagyobbrészt Kínából. Kína adja a világ fokhagymatermésének 78 százalékát. A Vám- és Pénzügyőrség honlapjának adatai szerint 2009-ben Győrben, Szegeden és Csepelen árvereztek 6 kamion, közel 130 tonna Kínából származó fokhagymát.