Mennyit ér a kilakoltatási moratórium?
A Klubrádióban egy olyan asszony beszélt, akinek a házát jövő hétfőn árverezik a kilakoltatási moratórium ellenére.
Virág Ibolya 2004-ben vett fel 8 millió forintnyi hitelt lakásépítésre, melyet nehéz anyagi körülményei, majd munkahelye és párja elvesztése után nem tudott fizetni. Hitelét felmondta bank. Az asszony úgy érzi, most, amikor már rendeződni látszik élete, és tudná fizetni a törlesztőrészleteket, senki nem akar neki segíteni. Jelen állás szerint házát jövő héten hétfőn, február 14-én fogják árverezni. Az asszony két gyermekével az utcára kerülés szélén áll.
Az édesanya a Klubrádióban hangsúlyozta, ma olyan helyzetben van, hogy törlesztőrészlete fizetését tudná vállalni. "A banktól azonban azt a választ kaptam, hogy egy összegben fizessem ki a 10 millió forint 20 százalékát, azaz két év alatt pedig a fennmaradó 8 millió forintot. Csakhogy így 350 ezer lenne a havi törlesztőrészlet. Ha ennyit keresnék, akkor nem lenne szükségem hitelre" – tette hozzá az asszony. Virág Ibolya értetlenül áll az egész előtt, ugyanis a médiában mindenhol azt lehet olvasni, illetve Orbán Viktor miniszterelnök decemberben kijelentette, hogy április 15-ig kilakoltatási és árverezési moratórium van érvényben.
"Amíg a Fidesz van a kormányon, senki sem veszítheti el a házát, aki önhibáján kívül került ilyen helyzetbe. Ezt az újságok is megírták. Mégis, akkor hogyan lehetséges az, hogy az én házamat február 14-én árverezik? Vagy, ha valamilyen okból ez rám nem vonatkozik, akkor biztos, hogy minden rendben van ezzel a törvénnyel? Nem gondolom, hogy bármiben is kilógnék a többi hitelkárosult közül, sőt, úgy gondolom, hogy azok közé tartozom, akik önhibájukon kívül kerültek ilyen helyzetbe, most mégis fizetni szeretné a törlesztőrészletét, de senki sincs, aki segíteni tudna, segíteni akarna" – mondta az asszony.
A bírósági eljárásokat nem függesztették fel
A Széchenyi Hitelszövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába van kilakoltatási tilalom, a bírósági eljárásokat nem függesztették fel. Barabás Gyula szerint Ibolya története nem egyedei, ez bevett gyakorlat.
Ha olyan hitel esik ki, amely mögött garanciavállalás van, ott egyre ritkábban lehet tapasztalni azt, hogy a pénzintézet bármiféle egyezségre törekedne. A problémás adósokkal foglalkozó szervezetek szerint a pénzintézeti türelem gyakorlatilag egyenlő a nullával, már novemberi kérésekre sem reagálnak, hanem megvárják, hogy bedőljön a hitel. "Mintha egy Trabant elejével beszélgetne az ember, úgy viselkednek a hitelintézetek" – számolt be a tapasztalatokról Barabás Gyula.
Az elnök elmondta azt is, a bankok 12-15 százalékos sikerdíjért nem egyszer kiszervezik pl. egy XIII. kerületi ügyvédi irodának az adósok anyagait, és ez az iroda indítja el a végrehajtást. Tehát az adós gyakorlatilag duplán szembesül azzal, hogy amikor az ingatlanját elárverezik a bírósági, nemcsak a bíróságot, hanem az ügyvédi irodát is ki kell fizetni. Ezzel a szükségtelen szolgáltatásvásárlással felmerül a zsebre dolgoztatás gyanúja – tette hozzá Barabás Gyula.
Ennek az ingatlannak a kikiáltási ára mélyen a piaci alatt van. Barabás Gyula szerint ezt az árverezést azonnal meg kellett volna támadni. Ilyen esetekben értékbecslőt kell hívni, és árverési felfüggesztést kell kérni a bíróságtól – tanácsolta az édesanyának.
Sávai Mária, Gyál jegyzője a Klubrádiónak elmondta, Gyálon évente 20-25 ilyen eset fordul elő. Az édesanya illetve a nagymama megkereste az önkormányzatot az ügyben, hogy elővásárlással tudna-e segíteni rajtuk. Az önkormányzatnak azonban erre nincs forrása. Április 15-ig, a fűtési szezon végéig nem árverezhetők el az ingatlanok, azaz eddig nem lakoltathatók ki a családok, ezután viszont igen.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.