Orbán: megmentettük a nyugdíjrendszert
A kormány megmentette a nyugdíjrendszert Orbán Viktor szerint, aki szerdai sajtótájékoztatóján példátlan összefogásnak nevezte azt, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok 97 százaléka visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe. A kormányfő szerint szabad volt a választás lehetősége, a magánpénztárakban maradókat "magabiztos" és "bátor" embereknek nevezte.
"Közel volt, fenyegetett az a helyzet, hogy a magyar állam egyszerűen nem tud fizetni. Ez a veszély közel volt, örülök, hogy sikerült elhárítani. Nemcsak a nyugdíjrendszert sikerült így megmenteni. Az államadósság ma az elsőszámú ellensége Magyarországnak, ezt kell leküzdeni" - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Orbán Viktor kormányfő, aki a magán-nyugdíjpénztári és állami nyugdíjrendszer átalakítása kapcsán mondott beszédet.
Orbán Viktor nagy eredménynek tartja, hogy a magápénztári tagok 97 százaléka visszalépett az állami rendszerbe, ez szerinte az összefogást jelzi. Abból a szempontból is nagy eredménynek tartja a 97 százalékot, hogy "az elmúlt 20 év tele volt bizalmatlansággal. Pszichológiailag példátlannak tűnő fejlemény ez az eredmény" - mondta Orbán, aki szerint az emberek vágynak arra, hogy bizalmat szavazhassanak a jövőnek, a saját államuknak.
A kormányfő köszönetet mondott azoknak, akik döntöttek a nyugdíjukról és azoknak az államigazgatásban dolgozóknak is, akik az átállás levezénylésében "jól állták a sarat". Orbán szerint mindaz, amit most Magyarországon tesznek, segít abban, hogy "kimeneküljünk" azok közül az országok közül, akik egy-két éven belül államadósság-problémákkal fognak küzdeni. "Versenyelőnyünk, hogy képesek vagyunk olyan mértékű összefogást létrehozni, amelyet nagyon kevesen, ha egyáltalán" - mondta.
Valódi választási lehetőséget kaptak a tagok
A kormányfő szerint valódi választási lehetőséget kaptak a magán-nyugdíjpénztári tagok, erre az is bizonyíték, hogy három százalékuk nem lépett át az állami rendszerbe. "Ez a három százalék arra elég, hogy azt tudjuk mondani, hogy volt választási lehetőség. Egy száz százalék nekem is gyanús lett volna" - mondta Orbán, aki szerint "nehéz kondíciók mellett kellett döntést hozni, de mondhatjuk, hogy szabad volt a választás lehetősége". Hozzátette: "mindenkinek megvolt a lehetősége, hogy felnőtt ember módjára hozzon döntést".
A kormányfő szerint mindig azok fognak jobban járni, akik mindig benn maradnak a közös szolidaritási rendszerben. "Nem kívánom a maradókat egy pillanatig sem bírálni, sőt, rendkívül bátor döntés, magabiztos emberek kellenek, hogy legyenek, elismeréssel adózom azoknak, akik bátrak és ezt az utat választják" - mondta Orbán. Elmondta, hogy a többieknek az összefogás révén van esélyük, és a köznyugdíjrendszer mindig is több lehetőséget fog kínálni, mint a magánnyugdjírendszer.
Végleges, hogy kétpilléres a nyugdíjrendszer
Szerinte az állam eddig havonta 30 milliárdot adott át "tőzsdézésre" a magánpénztáraknak, ezt ezután már nem kell átadni - az így állami kézben maradó vagyonról pedig azt mondta, hogy a nyugat-európai költségvetési számításokban ez automatikusan megjelenik. A reálhozamokat a pénztárak információi alapján fogják kifizetni - mondta a miniszterelnök, aki szerint "most ugrik a majom a vízbe, most kiderül, hogy ami ott van, az mennyi".
A kormányfő szerint végleges, hogy kétpilléres a magyar nyugdíjrendszer. Szerinte "nem lehet azt a benyomást kelteni", hogy ez visszafordítható lenne, akár egy alkotmánybírósági döntéssel. Év végére várhatóan feláll az egyéni számlás rendszer az állami nyugdíjrendszeren belül is, az erről szóló, mentrendet is tartalmazó előterjesztést már meghallgatta a kormány.
Szintén beszélt arról, hogy a kormány még az idén egyensúlyba hozná a nyugdíjrendszert úgy, hogy a nyugdíjrendszer befizetései fedezzék a nyugdíjrendszer kiadásait. Ezt a februári reformcsomag már tartalmazni fogja. Orbán szerint a nyugdíjkasszát át kell világítani és meg kell tisztítani, többek között a szociális jellegű kiadásoktól. "Sok munkacsoport dolgozik rajta, remélem, február közepén kiérlelt javaslatokat tudunk bemutatni."
Nem beszélt arról, hogy más is történhetne a maradókkal
A miniszterelnök beszéde előtt a Híradó nem tartotta kizártnak, hogy a kormányfő arról is bejelentést tesz, hogy a magánpénztárak államosítását kimondó törvényben módosításokat kezd a kormány - például eltörli azt a szabályt, mely szerint a maradók nem jogosultak a 24 százalékos nyugdíjjárulék után állami nyugdíjra. Ha ilyen értelemben módosítaná a kormány a nyugdíjtörvényt, azzal elejét vennék, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítse az államosítási törvényt - tette hozzá a Híradó beszámolója. A beszédben azonban nem hangzott el ilyen bejelentés.