2011. január. 31. 19:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 31. 20:55 Itthon

Nézőpont Intézet: az LMP visszacsábítható, az MSZP elszigetelhető

A Nézőpont Intézet szerint a kormánypártok az Alkotmánybíróság "hatásköreinek csorbítatlan visszaállítására" tett ígérettel elszigetelhetik a "Gyurcsány Ferenc megalkuvást nem tűrő bojkottját" tovább támogató szocialistákat.

A Fideszhez szoros szálakkal kötődő Nézőpont Intézet szerint a kormánypártok az Alkotmánybíróság "hatásköreinek csorbítatlan visszaállítására" tett ígérettel "visszacsábíthatják" az LMP-t az alkotmányozás folyamatába, és ezzel elszigetelhetik a "Gyurcsány Ferenc megalkuvást nem tűrő bojkottját" tovább támogató szocialistákat.

Szánthó Miklós, az intézet elemzője az MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzés alapján emlékeztet: korábban mindkét ellenzéki párt azért lépett ki az Országgyűlés alkotmány-előkészítő bizottságából, mert a Fidesz-KDNP-kormánytöbbség tavaly novemberben korlátozta az Alkotmánybíróság felülvizsgálati és megsemmisítési jogosítványait.

Az elemző szerint erre a "széles körben kritizált lépésre" azért volt szükség, hogy ne kerülhessenek az Alkotmánybíróság elé a költségvetési hiánycél tartásához szükséges különadók és nyugdíjpénztári átalakítások. A kormányoldal azonban akkoriban utalt arra, hogy ez a megoldás megváltoztatható egy későbbi alkotmányozás során - tette hozzá.

A Nézőpont Intézet munkatársa arra is kitér, hogy a hatáskörök visszaállítása mellett az alkotmánybírósági normakontrollra irányuló alkotmányjogi panasz érintettséghez kötése egyáltalán nem jelentené a jogállamiság csorbítását, sőt, a testület munkaterhének szempontjából kifejezetten előnyös is lenne. Az Alkotmánybíróság ügymenetét szerinte emellett az is könnyítené, ha a testülettől elvonnák az Országos Választási Bizottság (OVB) döntéseinek, illetve az önkormányzatok rendeleteinek felülvizsgálatát, valamint a helyi képviselő-testületek feloszlatásának véleményezését. Ezekre korábban maga az Alkotmánybíróság és Jakab András alkotmányjogász is felhívta a figyelmet alkotmánytervezetében - fűzte hozzá.

Szánthó Miklós szerint ezek a lépések - a testület utólagos absztrakt alkotmányértelmezési lehetőségének megfontolandó szűkítésével is - olyan ésszerűsítéseket jelentenének, amelyek elfogadhatóak lehetnek a részvételét a parlamenti vitában egyelőre "lebegtető" LMP számára is. Kiemeli: az Alkotmánybíróság megsemmisítési jogkörének csorbítására azért sincs feltétlenül szükség, mert a kormánypártok "az alkotmányos mérce igazításával" alaptörvényi szinten garantálhatják a különadókkal, vagy a magán-nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos döntések alkotmányosságát.

A Nézőpont Intézet elemzője szerint fenti lépések "bizonyítékként" szolgálhatnak a Fidesz-KDNP "demokratikus és jogállami elkötelezettségére" is. Szánthó Miklós hangsúlyozta továbbá, hogy ha csak az MSZP maradna távol a parlamenti vitától, az igazolná, hogy a kormánypártokkal szemben nem hozható létre "egységes demokratikus egységfront". A szocialisták bekapcsolódása ugyanakkor éles szembefordulást jelentene Gyurcsány Ferenc politikájával, aki ebben az esetben akár új alternatívaként tüntethetné fel az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platformot.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.