Itthon Dezső András (hvg.hu) 2011. január. 19. 16:17

„Szombat óta nem alszom normálisan” – éjszakai élet a diszkótragédia után

Több olyan budapesti szórakozóhely is van, amelyik megbukna a szakhatósági ellenőrzéseken, ezért egyes helyeken állítólag villámgyorsan próbálják pótolni a hiányosságokat – ha tudják. Bennfentesek azt jósolják, a múlt szombati tragédia hatására egy-két fővárosi hely lehúzhatja a rolót. A hvg.hu úgy tudja, a nyitva tartó szórakozóhelyek közül többet már hétfőn ellenőriztek a hatóságok.

„Ez oltári nagy hülyeség, egy kicsit sem életszerű. Ami a West-Balkánban történt, az valamennyi fővárosi éjszakai klub, szórakozóhely életére kihatással van. Mostantól megszaporodnak a hatósági ellenőrzések. Akkor meg kinek állna mindez érdekében?” – tette fel a költői kérdést a hvg.hu-nak az egyik fővárosi klub üzemeltetője, amikor arról kérdeztük, mennyire tartja életszerűnek azt a sajtóban is megjelent feltételezést, miszerint a West-Balkánban történt múlt szombati tragédia mögött esetleg konkurenciaharc húzódik.

Tény, hogy a tragédia nemcsak a közvéleményt döbbentette meg, de kissé megbénította az éjszakai életet is. A West-Balkánban történt halálos tragédiára hivatkozva például egy hétig zárva tart a Blaha Lujza téri Corvintető és a Nagymező utcában található Instant nevű romkocsma is, sőt, egyes hírek szerint több szórakozóhely is hasonló lépést fontolgat. Forrásaink szerint az ideiglenes bezárások mögött a részvét kifejezésén túl az is közrejátszhat, hogy jó néhány hely tart a hatósági ellenőrzésektől, és az elkövetkezendő napokban igyekszik pótolni esetleges hiányosságait. S vannak olyan szórakozóhelyek, ahol ez nem lesz egyszerű.

„Most sokan kapkodják a fejüket”

Több olyan klub is van a fővárosban, amelyik jóval kisebb vendéglétszámra van hitelesítve, mint amennyi ember ott egy este tartózkodik – tudta meg a hvg.hu. Ráadásul a helyiségeket gyakran külön-külön kell hitelesíteni, azaz a klub minden egyes terméhez őrt kellene állítani, aki számlálóval ellenőrzi, nem ment-e be a megengedettnél több vendég. Ezt lehetetlen kivitelezni – érvelt az egyik klubtulajdonos.

Tömeg a West-Balkán előtt
Szépe Attila

Van olyan budapesti szórakozóhely is, ahol a Nyugati téri West-Balkánhoz hasonló lépcsők vannak, ahogy olyan helyek is, amelyeknek nincs elég vészkijáratuk vagy az nem elég széles. A vészkijárat kialakításakor ugyanis úgy kell kalkulálni, hogy az emberek rajta keresztül két perc alatt egy tűzmentes helyiségbe, majd nyolc perc alatt a szabad ég alá jussanak ki. S mivel egy perc alatt egy méteren átlagban negyven ember jut ki, összesen tíz méternyi széles vészkijárat kell azokon a helyeken, ahol több százan is lehetnek. Csakhogy vannak olyan, több száz fős vendégsereget befogadó szórakozóhelyek, ahol az utcára néző ajtó alig két méter. „Az üzemeltetők közül most sokan kapkodják a fejüket, és próbálják átalakítani úgy a helyet, hogy megfelelő legyen. De van olyan szórakozóhely, ahol ez lehetetlen lesz anélkül, hogy ne bontsanak falat. Ahhoz viszont engedély kell, s egyáltalán nem biztos, hogy a hatóságok most erre vevők lesznek” – érzékelteti a helyzetet az egyik szórakozóhely tulajdonosa.

„Ide kéthavonta járt ki valaki”

Jóllehet a West-Balkánban történtek után most az ellenőrzések miatt főhet több belvárosi szórakozóhely üzemeltetőjének feje, vannak olyan klubok is, akiket eddig is rendszeresen ellenőriztek. „Ide kéthavonta járt ki valaki. Ha elment a munkaügy, jött a VPOP. Aztán az önkormányzat, utánuk a munkavédelem, majd a tűzoltók. Megint az önkormányzat, az ÁNTSZ, a rendőrség és így tovább” – meséli az egyik szórakozóhely tulajdonosa. Szerinte a sűrű látogatásoknak az is lehet az oka, hogy klubja nem a belvárosban van, ahol jobban le vannak terhelve a hatóságok, vagy más okok miatt elnézőbbek bizonyos helyekkel.

A ma érvényben lévő jogszabály szerint a működéshez nem kell megvárni, hogy a szakhatóság teljesen elvégezze a szükséges ellenőrzéseket, elég, ha bejelentik a működést. A VI. kerületi önkormányzat szerint ezt a jogi kiskaput játszották ki a West-Balkán üzemeltetői is. A szórakozóhelyet üzemeltető cég tavaly tavasz óta többször kezdeményezte a hely regisztrációját, majd többször vissza is vonta azt. Így tarthattak rendezvényeket, miközben a szakhatóságok – például a tűzoltóság – sosem tudták teljesen lefolytatni a szükséges vizsgálatokat.

Szórakozóhelyek szűnhetnek majd meg

„Mi évekkel ezelőtt nyitottunk. Az akkori jogszabályok szerint nem nyithattunk ki addig, amíg meg nem kapjuk valamennyi engedélyt. Több mint fél évig vártunk a szakhatóságokra. Eközben fizetnünk kellett a bérleti díjat, nagy szívás volt az egész. Tehát az sem normális, hogy kibérelsz a belvárosban több millióért egy helyet, amit nem tudsz megnyitni, mert a szakhatóság nem ér rá. Ez nem vállalkozásbarát politika” – panaszolja az egyik fővárosi klub üzemeltetője.

Azt azonban ő is elismeri, hogy a jelenlegi szabályozás sem jó, mert visszaélésekre ad okot. „Vissza is élnek vele rendesen” – teszi hozzá. Szerinte jó lenne, ha módosítanák a mostani szabályozást, de „hiba lenne visszatérni az azt megelőző állapotokra”. Ő egyébként úgy véli, a West-Balkánban történtek kimenete kétféle lehet. „Vagy elmaszatolják az ügyet vagy átesünk a ló túloldalára. Szerintem ez utóbbi fog történi. Már most vannak ellenőrzések. Emiatt sok kocsma és szórakozóhely lehúzza majd a rolót, munkahelyek szűnnek meg” – mondja pesszimistán. Véleményét más helyek üzemeltetői is osztják vagy inkább szóba sem állnak a sajtóval, ahogy tette ezt az egyik ideiglenesen bezárt szórakozóhely üzemeltetője.

A médiától amúgy is félnek a klubok. „Szombat óta nem alszom normálisan. Ez egy jó hely, de bármikor megtörténhet, hogy leszúrnak valakit itt, ahogy bárhol máshol. Akkor pedig a média egyből azzal lesz tele, hogy XY klubban leszúrtak valakit. De mi a fenét tehetnék erről én vagy bármelyik kollégám? Mert hiába tartjuk be a szabályokat, megtörténhet bármi” – fakadt ki a hvg.hu-nak az egyik szórakozóhely tulajdonosa.

A tinikkel csak a gond van?

Több üzemeltető panaszkodik a tizenévesekre is, sőt, azt állítják: a West-Balkánban történtekért a tinédzserek szórakozási szokásai is okolhatók. „A tinédzserek nem tudnak tömegként viselkedni. Egy olyan koncerten, ahová huszonéves-harmincéves közönség jön, az emberek tisztességesen végigállják a sort, ellentétben a tizenévesekkel, akik általában egyszerre akarnak bejutni” – mondta az egyik klubtulajdonos. Mesélte, előfordult, hogy rendőrt is kellett hívniuk, mert nem lehetett kezelni a tömeget.

„Sok 18 év alatti gyerek megveszi az elővételes jegyét, aztán lobogtatja. Nem tudsz mit csinálni vele, be kell engedned. Arról nem is beszélve, hogy sokszor hamis vagy kölcsönkért személyivel jönnek be” – magyarázta a hvg.hu-nak egy portaszolgálatos.

Több, általunk megkérdezett szórakozóhely-üzemeltető is fájlalta, hogy a West-Balkán tragédia kapcsán senki nem beszél az egyéni, illetve a szülői felelősségről. „A legtöbb gyerek már részegen, teljesen szétcsapva jön ide, nem itt veszi, nem is veheti meg magának az alkoholt. Mi örülnénk a legjobban annak, ha a szülők távol tartanák ezeket a gyerekeket. Jó ötlet a szülők által kezdeményezett riadólánc, de még jobb lenne, hogy ha az aggódó szülők azokkal a szülőkkel beszélgetnének el, akiknek a gyerekei így viselkednek” – fakadt ki az egyik üzemeltető.

Hirdetés