Jávor terepen: "nehéz felkészülni a rendkívüli helyzetre"
A vízügyi igazgatóságok szakemberei elismerésre méltóan küzdenek a az Alföldet egyre jobban elöntő belvíz ellen, de az ország keleti felében kialakult rendkívüli helyzetre nagyon nehéz felkészülni - mondta Jávor Benedek (LMP), a parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke Szolnokon.
Jávor Benedek a nap folyamán egy képviselőtársával Békés, Pest és Szolnok megyében tájékozódott az ár- és belvíz okozta károkról, illetve a védekezésről. A politikus úgy fogalmazott, hogy bár a védekezéshez szükséges alapvető pénzekhez a vízügyesek hozzájutnak, munkájukat feszített gazdálkodásban kell folytatni, mert az elmúlt években mindig elvettek egy keveset a rendelkezésükre álló anyagiakból.
Az országban tavaly százmilliós nagyságrendű tételt tett ki az ár- és belvíz elleni védekezésre fordított összeg - mondta Jávor Benedek, aki szerint az idén egyelőre 35 milliárd forintos keret áll rendelkezésre. Jávor Benedek a bejáráson tapasztaltak alapján úgy látja: a települések vízmentesítése nagy erőfeszítéssel megoldható feladat, de arra számítani kell, hogy a külterületen lévő vízborítások még egy jó ideig megmaradnak.
Az LPM-s parlamenti bizottsági elnök kitért arra, hogy az országnak már a XIX. századtól visszatérően szembe kell nézni az ár- és belvíz okozta bajokkal, mert az emberek jelentős területeket elvettek a folyóktól, és a "víz visszaköveteli magának a helyét". Emellett például a belvíz elleni védekezés nem pusztán technológia probléma, mert amíg a földeken a nagyüzemi szántóföldi termelést próbáljuk "erőltetni", addig a vízügy nem tehet mást, mint megpróbálja a rengeteg vizet onnan elvezetni - vélekedett. Az egész földhasználati koncepciót felül kellene vizsgálni, és kellő tájszerkezeti változásokkal elejét lehetne venni a rendkívüli ár- és belvízi helyzetek kialakulásának, ráadásul ezek a megoldások nem is kerülnének milliárdokba - tette hozzá.
Szabó Rebeka (LMP), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagja arról beszélt, hogy a termelőknek a tavalyi után várhatóan egy újabb nehéz évvel kell számolni, ha a mostani csapadékhajlam megmarad. Számos területről nem lehetett betakarítani termést, így sok helyen látni vízben álló napraforgót, kukoricát. Emiatt a termelők egy része a szerződésekben foglaltakat nem tudta teljesíteni. A kormány ígéreteivel ellentétben a kárenyhítési alapot még nem töltötték fel olyan mértékben, amivel segíteni lehetne a bajba jutott gazdákon, és ezt LMP szóvá teszi majd a parlamentben - jegyezte meg Szabó Rebeka.