Az MSZP nem vesz részt az "alkotmányozó nemzetgyűlésben"
A legkevésbé sem értene egyet azzal, hogy részvételükkel legitimáljanak egy olyan fórumot, amelyet a választópolgárok nem választottak meg - közölte szombaton az MTI-vel Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője arra utalva, hogy a Fidesz tervei szerint átmenetileg alkotmányozó nemzetgyűléssé alakul majd át az Országgyűlés.
Az MTI pénteken ismertette azt a Bárándy Gergellyel készített interjút, amely az A, mint alkotmány című blogon jelent meg csütörtök este. Ebben a politikus arról beszélt: az MSZP parlamenti frakciója azt az álláspontot képviseli, hogy részt kell venni az új alkotmány országgyűlési vitájában, mert ott már nem egy dokumentum kidolgozásáról, hanem a kritikájáról van szó.
Bárándy Gergely szombati közleményében felidézte: az interjú december közepe táján készült, a leiratát két-három héttel ezután kapta meg, a korrigált változatát pedig két nappal ezelőtt küldte vissza a szerkesztőknek. "Ilyen esetben a nyilatkozónak nincs lehetősége az interjú tartalmának az azóta történt politikai eseményekhez való hozzáigazítására, csupán annak ellenőrzésére, hogy az került-e leírásra, amit mondtam, illetve a stiláris hibák korrigálására" - írta közleményében a szocialista politikus. Hozzátette: "Sohasem állítottam olyat, hogy az MSZP frakciója döntött arról, hogy részt vesz az alkotmánykoncepció parlamenti vitájában. Azt mondtam, hogy az interjú készítésének időpontjában - akkor, amikor szó sem volt még alkotmányozó nemzetgyűlésről - ez volt a többség véleménye, köztük az enyém is" - szögezte le.
Bárándy Gergely hozzáfűzte: az elmúlt egy hónapban megváltoztak a körülmények, leginkább a miniszterelnök alkotmányozó nemzetgyűléssel kapcsolatban megfogalmazott nyilatkozatára tekintettel. "Megjegyzem, érthető, hogy a kormány minden eszközt bevet a legitimáció megteremtése, bizonyítása érdekében. Nem véletlenül, hiszen Orbán Viktor is érzi már azt, hogy egy társadalmi egyeztetés és népszavazás nélkül, egyetlen pártszövetség által támogatott és áterőltetett alkotmánynak nem lesz nagy társadalmi elfogadottsága" - fogalmazott. Hozzátette: a riporter kérdése a parlamenti vitára, nem pedig az alkotmányozó nemzetgyűlésben való részvételre vonatkozott, így a válasz is csak arról szólhatott. A jelenleg működő Országgyűlés pedig megítélése szerint nem tekinthető alkotmányozó nemzetgyűlésnek, mert a választópolgárok nem ekként választották, és nem oszlatja fel majd magát az alkotmány elfogadása után - tette hozzá. "Határozottan kijelentem, hogy a legkevésbé sem értenék egyet azzal, hogy részvételünkkel legitimáljunk egy olyan fórumot, amelyet a választópolgárok nem választottak meg" - írta.