Tüntetés a Kossuth téren: elzavarják a politikusokat
Péntek este a sajtószabadság védelmében tüntetés lesz a parlament előtt. Ebből az alkalomból készítettünk interjút néhány órával a tüntetés előtt Fölkel Róberttel, a demonstráció honlapjának adminisztrátorával. A szervezők szerint ők kínosan ügyelnek arra, hogy megmozdulásuk pártoktól független legyen. Az elmúlt húsz év politikusait távozásra szólítják föl – ha felismerik őket.
hvg.hu: hány embert várnak a pénteki tüntetésre?
Fölkel Róbert: Legalább ötezret, de ahogy nézem a tüntetéseket a Facebookon, egyre bizakodóbb vagyok.
hvg.hu: Legfeljebb?
F. R.: Tízezret. Mostanáig 7097-en jelezték, hogy biztosan jönnek, 3913-an, hogy talán.
hvg.hu: 7097-tel kiegyezne?
F. R.: Ki. Különböző tapasztalatok vannak a Facebookon meghirdetett eseményeken résztvevők számával kapcsolatban. Volt olyan, hogy a részvételüket biztosra ígérők harminc százaléka volt ott az adott eseményen, de olyan is volt, hogy több mint száz. Nem a Facebook az egyetlen hely, ahol az embereket megkérik, hogy vegyenek részt az esti tüntetésen. Civilszervezetek is mozgósítanak, például az Amnesty International vagy a Greenpeace.
hvg.hu: Nem zavaró, hogy a Facebookon, az Egymillióan a magyar sajtószabadságért csoport lapján látható képek és olvasható szövegek alapján nyilvánvaló: a jelenleg mintegy hetvenegyezer fős csoport tagjainak jelentős része jobbikos? (Az interjú elkészítése óta magát Che Guevarát is megtaláltuk a képek között, az elmaradhatatlan vörös csillaggal.)
F. R.: Nem zavar minket, bárkit szívesen látunk, pártszimpátiától függetlenül.
hvg.hu: Azért az csak pikáns, hogy tagjuk – egyébként valószínűsíthető korelnökük – a kilencvenkilenc éves özvegy Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni, aki ekképpen egy csoportban van férje gyilkosainak szellemi örököseivel?
F. R.: Különösebb jelenőséget nem tulajdonítunk Radnóti Miklósné csoporttagságának. Ugyanolyan csoporttag, mint bárki más. Persze, pikantériája van annak, amit mondott, de nem hiszem, hogy túl nagy jelentősége lenne az ön által említett összefüggésnek.
hvg.hu: A szélsőbalos Izrael- és Egyesült Államok-ellenesség sem problémás?
F. R.: De az. Viszont technikailag megoldhatatlan, hogy minden ilyen képet kiszűrjünk. Én a tüntetés honlapjának, nem pedig az magának a sajtószabadságos honlapnak vagyok az adminisztrátora. Nagyon lényegesnek tartom, hogy az adminisztrátor ne lépjen föl cenzorként. Ha megnézi a hozzászólásokat, azok is lehurrogják az ilyen képeket.
hvg.hu: A tüntetésre szóló meghívóban kifejezetten távolmaradásra kérik a politikusokat. Mit csinálnak, ha emberek jobbikos pólóban jelennek meg, vagy akár Árpád-sávos zászlóval, ami ráadásul nem is kifejezetten pártzászló? Ez benne van a pakliban.
F. R.: Ez a lehetőség fönnáll. Meg fogjuk őket kérni szépen, intelligensen, hogy ezeket a szimbólumokat tegyék el. De ettől függetlenül ők természetesen maradhatnak.
hvg.hu: Futballhuligánoktól, provokatőröktől nem tartanak?
F. R.: Ez is benne van a pakliban. Abban bízom, hogy a tömeg ezt tudja majd kezelni. A rendőrségtől azt hallottuk, hogy ők semmilyen, a tüntetést megzavarni kívánó radikális szerveződésről nem tudnak.
hvg.hu: Mitől függ, hogy egy megjelenő politikust a rendezők megkérnek-e a távozásra? Hogy egy példát mondjak: nem beszéltem vele össze, de feltételezem, hogy Molnár Péter – aki a médiajog jeles ismerője, s mint ilyen, az első médiaháborúban az akkor még szabadelvű Fidesz frontembere volt, viszont 1998 óta nem képviselő – szívesen megjelenne a tüntetésen.
F. R.: Őt biztos, hogy nem zavarnánk el. Az aktív politikusokat, az ismert arcokat igen.
hvg.hu: Nem fogok húsz nevet fölsorolni, csak egyet: például Bajnai Gordon, aki háromnegyed éve még miniszterelnök volt, de nem képviselő, sőt sosem volt az, maradhat? Igazából az elzavarás vagy el nem zavarás föltételére vagyok kíváncsi.
F. R.: Bajnait biztos, hogy távozásra kérnénk. Ha az illető az elmúlt húsz évben aktív politikai szerepet vállalt, akkor nemkívánatos.
hvg.hu: Ezek szerint Molnár Péter mégis csaj nemkívánatos, holott politikailag tizenhárom éve nem aktív, ráadásul elismert médiaszakértőként az új médiatörvény rendíthetetlen ellenfele.
F. R.: Nekem az arca nincs meg, úgyhogy én valószínűleg nem fogom elhajtani, mert nem fogom fölismerni. Ott van a határ, hogy kit ismerünk föl. Horn Gábor volt SZDSZ-es képviselő például jelezte a tüntetés honlapján, hogy tudomásul veszi ezt a szándékunkat, neki otthonról fog fájni, hogy nem lehet ott. Leírtuk neki az indokainkat és ő megértette.
hvg.hu: „Egymillió ember a magyar sajtószabadságért” a csoport neve. Hetvenegyezren vannak. A legnépesebb magyar Facebook-csoport, a Túró Rudi is csak épphogy negyedmillió fölött jár. Nem mertek túl nagyot álmodni? Nem lenne nagyon szép eredmény, ha versenyben lennének a Túró Rudival?
F. R.: Ez egy hangzatos cím. Valamivel több mint két és félmillió magyar regisztráció van a Facebookon. Elég valószínű, hogy az egymilliót nem fogjuk elérni. hogy nem a cél a fontos, hanem a célig vezető út.
hvg.hu: Nincsenek kifulladóban? Pár napja még napi jóval több mint ezer fővel nőtt a taglétszám, mostanra ez lement hét-nyolcszázra.
F. R.: Látható, hogy elértünk egy csúcspontot, ami után nincs olyan növekedés, mint eddig. Abban bízunk, hogy a megmozdulásainknak, a különböző akcióinknak köszönhetően ismét belendülünk. Abban igaza van, hogy az egymillió irreális. Remélem, hogy elérjük a százötven-kétszázezer főt: annak már nagyon nagy súlya lenne.
Szegő Péter