2011. január. 11. 13:50 MTI/FH/Hírszerző Utolsó frissítés: 2011. január. 11. 14:53 Itthon

A Jobbik részt vesz az alkotmányozásban

A Jobbik részt vesz az alkotmányozásban és semmilyen körülmények között nem működik együtt Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel. Az LMP még nem kommentál, az MSZP kitart régi véleménye mellett.

Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője kedden az MTI-nek reagált a volt miniszterelnök blogbejegyzésére, amelyben azt javasolta: valamennyi ellenzéki párt hirdessen bojkottot az alkotmányozási folyamat egészére, és egyáltalán ne vegyen részt az Országgyűlés munkájában azon idő alatt, amikor a parlament, "önmagát bárminek is nevezve, a Fidesz új alkotmányát tárgyalja". A Jobbik szóvivője leszögezte: bár pártja az alkotmányt előkészítő eseti bizottság munkájából kiszállt, a továbbiakban az alkotmányozásban, az egy hónapos parlamenti vitában részt kíván venni.

Felhívta a figyelmet, hogy a parlamenti bizottság munkájában sem volt egységes az ellenzék. Igaz, mindhárman kiléptek az alkotmányozásból, de nem ugyanabból az okból döntöttek így és nem ugyanakkor tették azt - közölte, kitérve arra, hogy a Jobbik saját javaslatokat is megfogalmazott, amit nem tett meg a másik két ellenzéki párt. Javaslatai indoklás nélküli leszavazása után döntött úgy a Jobbik, hogy nem vesz részt a továbbiakban a bizottsági munkában - hangsúlyozta Dúró Dóra, megjegyezve: ez a lépés nem jelenti azt, hogy a fideszes többségre bíznák az alkotmányozást. A Jobbik szeretné korábbi elképzeléseit minél nagyobb részben érvényre juttatni - fejtette ki. A Jobbik kíváncsi arra, hogy Gyurcsány Ferenc blogbejelentése tekinthető-e az MSZP hivatalos álláspontjának, vagy egyéni akcióról van szó - mondta.

Az MSZP tavaly ősszel vonult ki az alkotmány-előkészítő eseti bizottságból és azóta sem vesz részt a munkában - emlékeztetett Török Zsolt, a párt szóvivője. A politikus szerint mióta kivonultak, nem történt semmi változás és most sem látják, hogy a Fidesz a demokrácia irányába tartana. Két kezdeményezésük is volt egyébként az alkotmányozás kapcsán: egy benyújtott törvényjavaslatban szabályoznák, hogy milyen egyeztetésre lenne szükség egy új alaptörvény elkészítésekor, Mesterházy Attila pártelnök pedig azt javasolta, hogy a soros uniós elnökség idejére függesszék fel a folyamatot.

Az LMP még nem alakította ki az álláspontját arról, hogy a parlamenti munkában részt vesznek-e majd. Schiffer András frakcióvezető a Független Hírügynökségnek nem kívánta kommentálni Gyurcsány Ferenc bojkott felhívását.

Orbán Viktor a tavaly december 24-i Magyar Nemzetben megjelent interjúján mondta el, hogy Magyarország új alkotmánya 2012. január elsején lép hatályba, az új alaptörvényt idén április 25-én, húsvéthétfőn fogadja el az Országgyűlés. A kormányfő a lapnak az alkotmányozás "menetrendjéről" szólva kifejtette: február végén, március elején megkezdődik a nemzeti konzultáció az alkotmányról, március 15-én az Országgyűlés egy ünnepélyes deklarációval átalakítja magát alkotmányozó nemzetgyűléssé, ami nem jogkörbővülést jelent, hanem azt, hogy semmilyen más kérdéssel nem fog foglalkozni, csak az új alkotmánnyal.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az Országgyűlés tavalyi, utolsó munkanapján, december 23-án az együttműködés jegyében arra kérte az ellenzéki pártok képviselőit, hogy térjenek vissza az "alkotmányozás asztalához", vegyenek részt az új alkotmány elkészítésében, és az egyeztetéseket kezdjék újra januárban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.