Barroso: Orbán ígéretet tett, ha kell, módosítják a médiatörvényt
Az Európai Bizottság megkezdi a magyar médiatörvény jogi vizsgálatát, amint hivatalosan is megkapja az ezzel kapcsolatos tájékoztatást, illetve a törvény hivatalos szövegét a magyar kormánytól – mondta pénteken a Parlamentben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, miután kétoldalú megbeszélést folytatott Orbán Viktorral. Barroso szerint Orbán biztosította arról, módosítanak a médiatörvényen, ha a bizottság jogi vizsgálata szerint arra szükség van.
Nem diszkriminatív a különadó Orbán szerint |
Orbán Viktor egy újságírói kérdésre válaszolva visszautasította, hogy a különadó diszkriminatív lenne, mert az energia-, és a bankszektorban is magyar a legnagyobb befizető. Azt kérte a krízisadó alá vont vállalatoktól, hogy ne legyenek érzékenyek a magyarok problémáival kapcsolatban. Magyarország egy szegény ország, a nettó átlagjövedelem nem éri el a havi 600 eurót, az átlagnyugdíj 200-300 euró között van, ilyen országban kell a költségvetést konszolidálni - foglalta össze a Hírszerző. Barroso ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, a lehető legnagyobb objektivitással fogják kezelni az ügyet. Tovább |
„Teljes mértékben bízom és hiszek Magyarország demokráciájában, ez egy demokratikus ország és fontos, hogy ezzel kapcsolatban ne legyenek kételyeink” – mondta José Manuel Barroso pénteken a Parlamentben, az Orbán Viktorral tartott közös sajtótájékoztatóján. Az Európai Bizottság elnöke szerint vizsgálni fogják, hogy a médiatörvény összhangban áll-e az EU jogszabályaival.
„Orbán Viktor miniszterelnök biztosított arról, hogy a törvényt az EU jogszabályainak figyelembe vételével vezetik be” – tette hozzá a bizottsági elnök, aki szerint a sajtószabadság és a média pluralizmusa az EU „szent elve”. A médiatörvénnyel kapcsolatos vitának azonban Barroso szerint a jogi mellett politikai aspektusa is van. „Szükség van arra, hogy Magyarország a tagországok és az intézmények teljes támogatását élvezze.”
Orbán visszavett a médiatörvény kapcsán
A kormányfő szerint „Magyarországot komoly támadás érte” a médiatörvény miatt, a viták első fejezete már lezárult, és most – a törvény fordításának közzététele után – kezdődik majd a második fejezete. „Figyelemmel kísérjük a reakciókat” – mondta a miniszterelnök, aki szerint módosítanak a törvényen, ha a bizottság jogi vizsgálatának eredménye szerint változtatásra van szükség, de akkor is, ha alkalmazása során megalapozottnak bizonyulnak a korábbi aggályok.
A magyar elnökség sikerességének egyik feltétele Orbán Viktor szerint, hogy "rossz politikai viták ne befolyásolják" a munkát. "Itt állunk a legrosszabbul" - mondta a kormányfő, aki szerint mindent meg fognak tenni, hogy "a médiatörvény körüli vita ne nehezítse a sikeres magyar elnökségi munkát." Hozzátette, biztos benne, hogy az Európai Bizottság által a törvénnyel kapcsolatos elkészítendő jogi vélemény „Magyarországgal szemben diszkriminációmentes” lesz majd.
A BBC újságírójának hatalmi koncentrációt firtató kérdésére a kormányfő azt mondta, hogy a magyar médiahatóság jogosítványai semmivel sem haladják meg más európai médiahatóságok jogköreit. "Nem hoztunk létre túlkoncentrált hatalmat" - tette hozzá Orbán Viktor, aki szerint a kormány nem kíván "harci kérdést csinálni a médiából."
Ha az EU jogi értékelése azt mondja, a magyar médiahatóság jogköre koncentráltabb, mint az EU többi tagállamában, "akkor természetesen azt mi meg fogjuk fontolni, és változásokat eszközölünk. De biztos, hogy ilyet nem fognak mondani, mert tényszerűen nem ez a helyzet" - hangsúlyozta Orbán Viktor.
A legfontosabb cél az euró védelme
Barroso megdicsérte a magyar hatóságokat |
A magyar hatóságok jelentős és hozzáértő munkát végeztek az EU-elnökségi felkészülés során; Magyarország felelőssége óriási a globális kihívások közepette - mondta José Manuel Barroso a sajtótájékoztatón. Barroso, miután délelőtt részt vett a magyar kormány és az Európai Bizottság együttes munkaülésén, majd négyszemközt is megbeszélést folytatott a magyar kormányfővel, hangsúlyozta: Magyarország olyan kivételes időszakban látja el az EU-elnökséget, amikor sok függ attól, hogy az unió milyen szakértelemmel, határozottsággal válaszol a kihívásokra. "Erős Európára van szükség, olyan kormányokra, amelyek elkötelezettek az európai eszme iránt" - mondta a bizottsági elnök. (MTI) |
A magyar miniszterelnök az egyik legfontosabb célnak az euró megvédését és erősítését nevezte, szerinte az euró az európai integráció legfontosabb eszköze. "A magyar elnökség siekrességének fokmérője lesz az is, milyen erős az euró" - tette hozzá Orbán Viktor. A következő hat hónap másik prioritásának nevezte az unió bővítését, illetve az ezzel kapcsolatos optimizmus növelését. E téren az elnökség Orbán szerint fontos feladatnak tekinti Horvátország uniós csatlakozásának, illetve Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásának elősegítését is.
A harmadik fontos témakör az energetika, amely egy februárban Magyarországon megrendezett csúcstalálkozó témája is lesz, illetve egy európai romastratégia, amely Orbán várakozásai szerint júniusra el is készülhet.