2011. január. 06. 21:19 hvg.hu/Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. január. 07. 11:06 Itthon

Economist: Orbán értésére kell adni, hogy rossz úton jár

Az európai uniós tagállamok vezetőinek nyersen Orbán Viktor értésére kellene adni, hogy rossz úton jár – tanácsolja a brit The Economist című lap.

„Ahhoz, hogy csatlakozz az Európai Unióhoz, rózsaillatúnak kell lenned. De ha már tagként elkezdesz bűzleni, senki nem fog a fürdőbe küldeni” – idézett egy diplomatát a brit Economist hetilap Magyarország uniós tagsága kapcsán írott cikkében. A hetilap sorra vette azokat a sokat vitatott intézkedéseket (különös tekintettel a médiatörvényre), amelyek az utóbbi időben fémjelezték az Orbán Viktor vezette kormányzatot, illetve azokat a külföldi kritikákat, amelyekkel Magyarország jelenlegi vezetését illeték szerte Európában.

Bár Orbán Viktor második kormányzása Magyarországot nem a totalitárius államok közé veti vissza, az Economist szerint a Fidesz hatalomhoz való viszonya felveti azt a kérdést, hogy az ország – ilyen demokráciadeficites kormányzás mellett – lehetne-e egyáltalán az Európai Unió tagja. A válasz szerintük az, hogy „valószínűleg nem”.

Az Economist szerint az európai vezetőknek sokkal nyersebbnek kellene lenniük az elkövetkezendő időkben Orbán Viktorral annál, mint amilyen politikai bojkottot 2000-ben folytattak Jörg Haiderrel, az akkor kormányra került osztrák szélsőjobboldali Szabadság Párt vezetőjével szemben. A cikk szerint az európai vezetőknek a nyilvános és a privát találkozásokon is világosan Orbán Viktor tudomására kell hozniuk, hogy változtasson azon az úton, amelyen halad. Ráadásul – teszi hozzá az Economist – a soros elnökség miatt a magyar kormányfő most sebezhetőbb is.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.