2011. január. 04. 20:46 InfoRádió Utolsó frissítés: 2011. január. 04. 22:40 Itthon

Martonyi: a kormány meglepődött a kritikák erősségén

A kormány számított a kritikákra, de ennyire túlzó megfogalmazásokra nem - mondta a médiatörvény nemzetközi bírálata kapcsán Martonyi János az InfoRádió Aréna című műsorában. A külügyminiszter hozzátette: a bírálatok jelentős része ténybeli tévedéseken alapul, és először mindenkinek el kéne olvasnia a törvényt, mielőtt véleményt mond róla.

Az elmúlt napokban több nemzetközi bírálat is érte Magyarországot a január 1-jén hatályba lépett médiatörvény miatt. Az InfoRádió Aréna című műsorában erről Magyarország külügyminisztere azt mondta: a kritikák két szinten, a nemzetközi sajtóban és politikai tényezőktől érkeztek. A sajtóban megjelent bírálatok hangneme meglepően erős - ismerte be Martonyi János, aki hozzátette: számítottak a kritikákra, de ilyen túlzó megfogalmazásokra nem. Úgy véli, e bírálatok egy része ténybeli tévedésekre alapul, és már az indulatok játszanak nagyobb szerepet.

A politikai kritikák visszafogottabbak - fűzte hozzá a politikus, aki azt tanácsolja, hogy a félremagyarázások és a torzítások elkerülése érdekében mindenki olvassa el a törvényt, amely bár bonyolult és nehéz követni, de tartalmát a bírálóknak is ismerniük kéne. Tárgyszerű, objektív vizsgálatot kell elvégezni a törvényről, amelyet az Európai Bizottság el fog indítani. Martonyi János bízik abban, hogy ennek az eredménye lehűti majd az elmúlt napok indulatos nyelvezetét.

Gyakran felmerül kifogásként, hogy a törvény túl általános fogalmakkal dolgozik, de a külügyminiszter szerint ez jellemző a törvényekre. "Nehezére esik megérteni", hogy éppen az emberi méltóság fogalmának az alkalmazását kifogásolják, hiszen pont ez a kérdés lényege - véli a politikus. Hozzátette: Magyarországon különösen az elmúlt években elharapódzott egy antiszemita, rasszista, kirekesztő szóhasználat, amelyet nagyon nehéz elfogadni. Az emberi méltóság védelme éppen ezeknek a támadásoknak a kiküszöbölését célozza meg. Ezekre persze vannak jogi eljárások, de ez nem zárja ki azt, hogy médiajogi eljárások (például bírások kiszabása) is legyenek.

"Hazudnék, ha azt mondanám, hogy örülök ennek a helyzetnek, de van egy történelmi feladatunk. Bármennyire is fennáll annak a veszélye, hogy ezek a problémák kisugároznak Magyarország uniós elnökségi tevékenységére, az én feladatom az, hogy a lehető legcsekélyebb mértékre csökkentsem ezeket a veszélyeket" - fogalmazott a politikus, aki kiemelte: sokan hónapokat, sőt éveket készültek erre a feladatra, és elkövettek mindent, hogy az ország szempontjából fontos elnökségi tevékenység sikeres legyen. Meggyőződése, hogy ez a csapat nem fogja engedni, hogy letérítsék arról az útról, amelyikre rálépett.

Az Aréna adását meghallgathatja itt!

Hirdetés