2010. december. 30. 16:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 30. 16:51 Itthon

Egyméteres herendi váza az EU-elnökség tiszteletére

Az EU-elnökség számos tanácskozásának helyet adó gödöllői királyi kastélyban állítják ki először azt a színpompás, 25 kilogrammos herendi vázát, amelyet a Herendi Porcelánmanufaktúra kifejezetten a magyarországi elnökség tiszteletére készített.

A herendi szakemberek technikai bravúrnak tekintik az egy méter magas, úgynevezett Viktória-motívummal ellátott váza elkészítését. A nem mindennapi porcelánon halványzöld virágok és lepkék között aranyozott betűkkel az Európai Unió tagállamainak himnuszaiból vett részletek olvashatók - már közöttük van a tagjelölt Horvátország himnuszának kezdő sora is. 

A váza az elnökség időszaka alatt a gödöllői Grassalkovich-kastélyban lesz látható, utána pedig Brüsszelbe kerül az első magyar elnökség emlékére. A különleges ajándékról készült fotót Gödöllő honlapján bárki megnézheti - mondta a gödöllői önkormányzat kommunikációs igazgatója.

A 19. század óta világszerte számos uralkodó család, előkelőség és híresség rendelt a gyár luxusporcelánjaiból. A manufaktúra egyik leghíresebb motívuma, a Viktória-minta a londoni Crystal Palace-ban 1851-ben rendezett első világkiállításon hatalmas nemzetközi sikert aratott. Az ezzel a mintával díszített étkészlet elnyerte a zsüri aranyérmét, s az akkori brit uralkodó, Viktória királynő rögvest rendelt is belőle a királyi család windsori kastélya számára - innen ered a díszítés elnevezése. A Viktória-minta távol-keleti eredetű, fehér alapon élénk színű virágos ágacskák és lepkék motívumaiból áll.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.